Ekonomi

140’tan Fazla Ülkeye Zeytinyağı İhracatı Yaptık!

2017’de 140’dan fazla ülkeye yağ ihracatı gerçekleştiği. Bundan elde edilen gelir ise 208 milyon dolara tekabül etti. Bu yılın sonunda da ihracatta tarihi bir rekolteye imza atılması bekleniyor.

Türkiye’nin zeytinyağı ihracatı 2017 yılında bir önceki seneye göre yüzde 185 oranında yükseldi. Zeytinyağı ihracatındaki bu dev artış ile 208 milyon dolarlık gelir elde edildi.

Türkiye’nin yağ ihracatında dünyada önemli konumda bulunduğunu söyleyen Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, 2016 yılında toplamda 105 ülkeye yağ ihraç edildiğini söyledi.

140’tan Fazla Ülkeye Yağ İhracatı

Geçen yılın tamamında da toplamda 140’tan fazla ülkeye yağ ihraç edildiğini söyleyen Büyükhelvacıgil, dünyanın pek çok ülkesine ihracat gerçekleştirildiğini, en fazla ihracatın Amerika, İspanya ve Suudi Arabistan’a yapıldığını, Ortadoğu ile Avrupa ülkelerine de çok fazla ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

208 Milyon Dolar Gelir

2016 yılının tamamında zeytinyağı ihracatının da 19 bin tona ulaştığını söyleyen Büyükhelvacıgil, bundan elde edilen gelirin ise 73 milyon dolar olduğunu, 2017’de ise 53 bin ton ihracat yaptıklarını, sektörün 2016 yılına göre kıyaslaması yapıldığı zaman yüzde 185 oranında artış gösterdiğini, bunun sonucunda da 208 milyon dolarlık rakama çıkıldığını söyledi.

Büyükhelvacıgil: 2018 Yılı Sonunda Tarihi Rekolte Seviyesi Bekliyoruz!

Zeytinyağı üretiminde Türkiye’nin dünyada ilk 3’te olacağını söyleyen Büyükhelvacıgil, zeytinyağının ülke ekonomisine katma değer sağladığını,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteği ile rekoltenin de yükseldiğini, 2018 yılı sonunda tarihi bir rekolteye imza atılmasını beklediklerini söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri