Ekonomi

2. El Araç Ticaretinde Alıcının Lehine Yönetmelik Düzenlemesi!

Resmi Gazete’de yayımlanan habere göre artık ikinci el motorlu araçların ticaretlerinde ekspertiz zorunluluğu geldi.

İkinci el araçlarda vatandaşların yaşadıkları zorluklara ilişkin düzenlemeler geldi. Artık otomobil satışlarında kilometrelerin düşürülmesi, araçların hasarlarının gizlenmesi gibi satış esnasında etkileyici en önemli faktörler arasında yer alan nedenler bahane oluyor. Otomotiv sektöründe bir takım yeniliklere gidildi.

Herkes Bu İşi Yapamayacak!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre, ikinci el araçların satışları yeni kanun ile birlikte sadece bu işle ilgilenen kişiler tarafından gerçekleşecek. Yani sadece tacirler ile esnaf ve sanatkar tarafından yapılacak.

2. El Araç Satışlarında Ekspertiz Zorunluluğu

Ülkemizdeki ekspertiz firmalarının çoğalması ile birlikte artık vatandaşlar eğer isterlerse ücretlerini kendileri karşılamak suretiyle araçlarının ekspertiz raporlarını alabiliyorlardı. Ancak bu öncesinde sadece vatandaşların isteğine bağlı olarak gerçekleşen bir durumdu. Yeni yönetmelik ile birlikte ekspertiz raporunun alınması zorunlu hale geliyor. Aynı zamanda bunun mali olarak sorumluluğu ise satıcı firma tarafından karşılanacak. Ekspertiz raporu ise araç satışı öncesinde düzenlenecek.

Araçlar için ekspertiz raporu her araca uygulanmayacak. Bunun için aracın yaşının 8 ve altında olması gerekmekte. Aynı zamanda da kilometresinin 160.000’de olması gerekmekte. Bu sınırların üzerine olan araçlar için ekspertiz raporu çıkartılması zorunlu olmayacak.

Firmalara da Düzenleme Geldi!

Yönetmelikteki düzenlemeler sadece araçlar için değil. Ekspertiz firmalarına da düzenlemeler geldi. Her önüne gelen firma ekspertiz raporu veremeyecek. Bu hizmeti sağlamak isteyenlerin TSE’ye başvuru yapmaları gerekecek. Başvurunun onaylanması durumunda da firmalara TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi verilecek.