Ekonomi

2017 Senesinde TAI’nin İhracat Rekorunu Kırdığı Açıklandı

Türk sanayisi içerisindeki yüksek teknoloji merkezleri arasında yer alan Türk Havacılık ile Uzay Sanayi Anonim Şirketi (TUSAŞ/TAI), 2017 yılında yaptığı ihracat performansıyla birlikte gözleri üzerine çekmeyi başardı.

Savunma ve havacılık sanayisindeki başarısı ve tecrübesiyle ürün portföyünü genişleten TAI, bunun yanı sıra ekonomik verilerini de güçlendiriyor. TAI, savunma ve havacılık sanayisinde yurt içi ve yurt dışı talepleri karşılayarak 2016 senesinde 1 milyar 260 milyon dolar ciro elde etti. Cironun 477 milyon dolarlık bölümü gerçekleştirilen ürün ihracatından elde edilirken şirket, 2017 senesinde cirosunu yüzde 13.5 oranında artırarak 1 milyar 430 milyon dolara yükseltti. Elde edilen cironun yüzde 58’lik bölümü ihracattan oluşmaktaydı. Bu sayede şirket cirosunda ihracatın payı 829 milyon dolara yükseldi.

Gösterdiği bu ihracat performansıyla TAI, savunma ve havacılık sanayisi alanında ihracat şampiyonluğunu elden bırakmadı. TAI, Türkiye’nin vizyon hedefleri kapsamında 2023 senesine kadar ihracatını artırarak ve 2 ila 3 milyar dolar seviyesine çıkarmayı planlıyor. TAI, ilerleyen süreçte Türkiye’yi ve şirketi uluslararası arenada daha iyi bir tanıtım ağına ulaştırmak amacıyla büyük fuarlara katılmayı sürdürecek.

Yurt Dışında Tanıtımlar Düzenlendi

Şirketin yurt dışında düzenlediği tanıtım etkinliklerinde şimdiye kadar insansız hava aracı ANKA, ATAK helikopteri, silahlı HÜRKUŞ ve T625 Özgün Helikopter ürünleri öne çıktı. Şirketin 2018 senesinde geliştirdiği ürünlerin sözleşme görüşmelerini satışa çevirmesi hedefleniyor. Ciro ve ihracat hedeflerine ulaşmak için dünya lideri havacılık ve savunma şirketleriyle anlaşmalarını yenileyen TAI, imzaladığı anlaşmalarla iş birliklerini artırıyor.

562 Milyonluk Yeni Anlaşmalar İmzalandı

Boeing, Airbus, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Bombardier ve Leonardo gibi uçak sanayinde öncü şirketler için üretim gerçekleştiren TAI, geçen sene satış rekoru kıran Airbus tek koridorlu uçağı A320Neo modelinin Pratt and Whitney (PW) “Motor Kabuğu” Tasarım ve Üretim İhalesi’ni aldı.

TAI, geçen sene Sikorsky Aircraft Company ile 10 sene devam edecek 270 milyon dolarlık ürün teslimatı gerçekleştireceği iş birliği sözleşmesini imzaladı. Şirket, uçak yapısalları üreticisi Spirit Aerosystems ile mevcut iş paketlerinin devam etmesini ve yeni iş paketlerinin üretimini kapsayan 292 milyon dolarlık yeni bir sözleşme imzaladı.