Ekonomi

2017’nin Gelir Vergisi Beyanname ve Emlak Vergisi Süreci Bugün Başladı!

2017 yılında gayrimenkul sahibi olanlar için Emlak Vergisi ve yine aynı yılda kira geliri elde edenler için Kira Geliri Beyanname süreci bugün itibari ile başladı.

Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesinde yer alan ilana göre, yıllık olarak gelir beyannamesi bugün itibari ile başlarken, 26 Mart tarihinde sona erecek.

Zirai, ticari ve mesleki faaliyetlerinden ötürü gerçek usul ile vergi ödemekle yükümlü mükellefler geçtiğimiz yıla yönelik gelir vergisi ve kira gelir beyanını bugünden itibaren 26 Mart Pazartesi mesai bitimine kadar verecekler.

Kazancı sadece ücret, kira menkul sermaye iradı ya da diğer kazanç iratların biri ya da birçoğundan meydana gelen vergi ödemek ile yükümlü kazanç sahipleri ise gelir beyanlarını Hazır Beyan Sistemi ile sunabilecekler.

Hesaplaması gerçekleştirilen gelir vergisinin ödemesi, Mart ve Temmuz ayları içerisinde iki eşit taksit şeklinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Vergi ödemekle yükümlü olanlar borçlarını, tahsile yükümlü olan bankaların şubelerinden, bağlı olduğu vergi dairesinden ya a bağlı olduğu dairenin bildirmesi ile herhangi bir daireden ödeyebilecekler.

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi Birinci Taksit Süreci de Bugün Başladı

Geçtiğimiz yıl ve öncesinde konut ya da dükkan gibi gayrimenkul sahibi olanlar için de Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi dönemi bugün itibari ile başladı.

Bugün itibari ile başlayan Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi döneminde, söz konusu vergiyi ödemek ile yükümlü olan mükellefler 2018 yılının ilk taksitini ödeyebilecekler. 31 Mayıs tarihinde ilk taksit dönemi son bulurken, ikinci taksit ise Kasım ayında ödenmeye başlayacak. Ayrıca dileyen mükellefler ilk taksit döneminde vergi borcunun tamamını ödeyebilecekler.