Ekonomi

2018 – 2019 Döneminde Tamamlanacak Tüm Metro Hatları!

Ulaşımın büyük bir problem olduğu, trafiğin her gün büyüyen bir çileye dönüştüğü İstanbul’da 2018 ve 2019 yılında tamamlanarak hizmete girecek olan metro hatlarını derleyerek bir araya getirdik.

2018 Yılında Tamamlanacak Metro Hatları:

  1. Üsküdar – Ümraniye – Sancaktepe Metro Hattının İkinci Kısmı

2012 yılında temeli atılan metro hattı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl duraklarından geçerek Sancaktepe’ye varacak. Projenin ilk bölümü 15 Aralık 2017 tarihinde açılmış ve Türkiye’deki ilk sürücüsüz metro kullanıma sunulmuştu.

  1. Kabataş – Beşiktaş – Mahmutbey Metro Hattı

Kaba inaşaatı tamamlanmış olan proje, Kabataş, Beşiktaş, Yıldız, Fulya, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Çırçır Mahallesi, Veysel Karani / Akşemsettin, Yeşilpınar, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent / Giyimkent, Yüzyıl / Oruç Reis, Göztepe Mahallesi duraklarından geçerek Mahmutbey’e varacak.

  1. Halkalı – Gebze Metro Hattı

Banliyö hattı olarak inşa edilen projenin 29 Ekim 2018 tarihine yetiştirilerek açılması planlanırken, saatte 75 bin yolcunun taşınması hedefleniyor. Proje, Halkalı ile Zeytinburnu’nda yer alan Marmaray hattını birleştirecek.

  1. Sabiha Gökçen Havalimanı – Tavşantepe Metro Hattı

Havalimanını şehre bağlayarak ulaşımını rahatlatacak olan metro hattı için 170 milyon Euro yatırım bedeli ile gerçekleştirilen ihale sonrasında çalışmalara başlanmıştı. Tavşantepe’den başlayacak olan güzergah, 7,4 kilometrelik uzunluk sonrasında Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlanacak.

  1. Yeni Havalimanı – Gayrettepe Metro Hattı

Henüz inşaatı devam eden ve 2018 yılında metro hattının da ilk aşamasının tamamlanması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı projesi için metro hattı ilk olarak Gayrettepe’den başlayarak, havalimanında sonlanacak. İkinci etabı için açılış tarihi olarak 2021 belirlenirken, güzergahın Şişli ve Arnavutköy’den geçerek Başakşehir’e kadar uzatılması planlanıyor.

2019 Yılında Tamamlanacak Metro Hatları:

2018 yılıdna açılması planlanan 5 adet metro hattı yer alırken, inşaatı başlanan ve 2019 yılında hizmete sunulması planlanan 3 adet yeni metro güzergahı daha bulunuyor.

  1. Bakırköy İDO – Bağcılar Metro Hattı

Kirazlı ile Bakırköy arasındaki mesafeyi 13,5 dakikaya kadar indirmesi planlanan metro hattı; Molla Gürani, Yıldıztepe, İlkyuva, Haznedar, İncirli ve Özgürlük Meydanı duraklarından geçerek Bakırköy İDO’ya bağlanacak.

  1. Dudullu – Bostancı Metro Hattı

Toplamda 14 kilometre uzunluğunda olacak olan bu projede 90 saniye de 1 sefer yapılması bekleniyor. Dudullu’dan kalktıktan sonra sırasıyla Depo, Yukarı Dudullu, Dudullu, Modoko, İMES, Türkiş Blokları, Kayışdağı, İçerenköy, Küçükbakkalköy, Kozyatağı, Ayşe Kadın, Emin Ali Paşa’dan geçmesi planlanan hattın Bostancı İDO’da son durağını yapması planlanıyor.

  1. Ataköy – İkitelli Metro Hattı

2019 yılında açılması planan ve 13,4 kilometre uzunluğa sahip olacak olan Ataköy – Basın Ekspress – İkitell metro hattında saatlik olarak tek yönde 45 bin yolcunun taşınması hedefleniyor. Proje Ataköy’den kalktıktan sonra Yenibosna, Çobançeşme, Doğu Sanayi, İhlas Yuva gibi duraklardan geçerek İkitelli Sanayi’de sonlanması planlanıyor.