Gündem

2018 Memur Olma Şartları

Yeni torba tasarısı ile hem ilkokul hem de ortaokul mezunları devlet memuru olabilecekler. Ancak çoğu kimse bununla ilgili detayları bilmiyor. Terör ile mücadele operasyonlarında yararlanan vazife malulleri ilkokul yahut ortaokul mezunlarının önceki dönemlerinde kamuda hizmet ve benzeri gibi kadroları için atama olmaktaydı. 2018 memur olma şartları incelendiği zaman bunun değiştiği görülmekte. Artık hem ilkokul hem de ortaokul mezunu olan vatandaşların devlet memuru kadrolarına girebilmeleri mümkün. Benzer şekilde 15 Temmuz’da yararlanan kişiler için de aynı maddeler uygulanacak.

2018 Memur Olma Şartları Nelerdir?

İlk olarak devlet memuru olmak isteyen kişilerin tüm ilanları yakından takip etmeleri gerekmektedir. İlanların son başvuru tarihlerinin kaçırılmaması, başvuru işlemlerinin zamanında yapılması, her sene gerçekleştirilen KPSS’ye iş başvurusu öncesinde girilmiş olması gerekmektedir.

Ancak sınavsız kamu personel alımları da yapılabilinmektedir. Sınavsız personel alımları sınırlı miktarda olmaktadır. Bunların da çok yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Devlet memuru olmak için aranılan şartlar arasında yaş kriteri bulunmaktadır. Alt yaş sınırı 18 olara uygulanmaktadır. Fakat sanat okulundan mezun olmuş, özel şartları taşıyan vatandaşlar için devlet memuru alt yaş sınırı 15 olarak da uygulanabilmektedir. Üst sınır ise kamu personel alımına göre farklılık göstermektedir. Yani aranan personel alımında belirtilen yaş sınırına bağlı olmaktadır. Şuanda 40 yaşına kadar devlet memuru alımları gerçekleşebilmektedir.

2018 Memur olma şartları arasında genel olarak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olunması, yüz kızartıcı suçlar olarak listelenen memuriyete engel olabilecek suçların işlenmemiş olması, iş başvurusu esnasında çalışmaya engel olabilecek herhangi bir hastalığın olmamasıdır. Buna ek olarak bir de açılan kadro kapsamındaki istenilen şartların taşınıyor olması. Yani açılan bir kadroda yaş sınırı belirtiliyorken, bir diğerinde mezun olunan bölüm şartı bulunabilmektedir.

Hizmetli Pozisyonundan Memurluk Pozisyonuna Terfi Edilebilinir mi?

Memur olmak için KPSS’ye çalışan fakat sınavdan yeterli seviyede puan alamayanlar, genel olarak özel sektörde çalışmak yerine devlet kadrosunda hizmetli olarak görev almak istiyorlar. Fakat iş şartlarının zor olması, normal memurların çalışma saatlerine göre çok daha fazla yorulmaları sebebiyle görev zorlayıcı hale dönüşebiliyor. Bunun sonucunda da hizmetlilik görevinden memurluk görevine terfi etme akla geliyor. Devlette kadrolu 3 sene hizmetli olarak görev alan kişilerin görevlerinde yükselmeleri için yükselme sınavlarına girmeleri gerekiyor. Yeterli düzeyde puan alınması halinde devlet memurluğuna geçmek mümkün olabiliyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri