2018-nisan-kira-artis-oranlari-aciklandi
Ekonomi

2018 Nisan Kira Artış Oranları Açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 yılının nisan ayına dair kira artış oranları açıklandı.

TÜİK ÜFE Rakamlarını Açıkladı

TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bu yılın nisan ayına ait kira artış oranları açıklandı. TÜİK’in açıkladığı ÜFE oranları baz alınarak hesaplanan kira artışına göre nisan ayında ev sahipleri tarafından kiracılara yüzde 15.35 oranında zam yapılabilecek. 2018 nisan ayı kira artış oranları TÜİK’in açıkladığı ÜFE olarak bilinen Üretici Fiyat Endeksi’ndeki veriler baz alınarak hesaplandı.

Konut Kira Artışları ÜFE’ye Göre Hesaplanıyor

Konutlarda ve işyerlerindeki kiracılara hangi oranlarda zam yapılacağının hesaplanması değişik şekillerde oluyor. Konutlarda kiracı olarak bulunanlara sadece ÜFE oranlarına göre zam yapılabiliyor. İşyeri statüsündeki gayrimenkullerde kiracı olanlara yapılacak kira zammı oranları sözleşmeye bağlı kalmak koşuluyla istenen oranda olabiliyor. İşyerlerinde kiracı olanlara da ÜFE’ye göre kira artışı yapılması uygulamasına 2020 yılında geçiş yapılacak. Konut kiralarına yapılacak olan zam oranları Yargıtay tarafından alınan bir karara bağlı olarak yıllık bazda hesaplanıyor. Bu hesaplamalardan yola çıkarak konutlarda kiracı olanlara bu yılın nisan atında ev sahipleri tarafından yüzde 15.35 oranında zam yapılacağı öğrenildi. Bu rakam; nisan ayına kadar olan kira dönemi boyunca 1.000 lira aylık kira ödeyen bir kiracının bundan böyle 1.153,5 lira ödeme yapacağı anlamına geliyor.

Kira Artışı Yapılırken Gayrimenkulün Durumuna Bakılıyor

Borçlar Kanunu kapsamında kiracılar ve ev sahipleri tarafından bu konu ile ilgili bir anlaşma yapılmış olup olmadığına bakılmadan süresi 5 yıl ya da 5 yıldan fazla olan kira sözleşmelerinde yıllık bazdaki yeni kira döneminde uygulanacak olan kira tutarı kiralanan gayrimenkulün durumuna ve emsal kira tutarlarına bakılarak belirleniyor. Her 5 yıllık dönemden sonraki yıllık kira döneminde de bu şekilde tespit edilen yeni kira tutarı Kanun’da yer alan bazı maddelere göre değiştirilebiliyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri