2018-yilinin-ikinci-ceyreginde-ihracattaki-beklenti-zayifladi
Ekonomi

2018 Yılının İkinci Çeyreğinde İhracattaki Beklenti Zayıfladı!

Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu yılın ikinci çeyreğine ait İhracat Beklenti Endeksi düştü.

İhracat Beklenti Endeksi Azalma Kaydetti

İhracat Beklenti Endeksi 2018 yılının ikinci üç aylık döneminde, ilk çeyreğe oranla 5.2 puan düşüş kaydetti. Alt endekslerde yer alan kayıtlı ihracattaki siparişlere olumsuz etki eden etken oldu. Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamadan 2018 yılının ilk 3 ayında 112.5 olan İhracat Beklenti Endeksi’nin ikinci 3 aylık dönemde 107.3 düzeyine gerilediği öğrenildi. Endeks’e yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyrektekilere ilave olan sorulardan mevcut kayıtlı ihracatların siparişlerinin seviyesi ve geride kalan 3 aya ait ihracatlar ve ihracat siparişleri ile ilgili beklentileri sorularının yayılma endeksleri, İhracat Beklenti Endeksi’nin artışına neden oldu.

İthalat Beklenti Endeksi de Düştü

İthalat Beklenti Endeksi, 2018 yılının ikinci çeyreklik döneminde, ilk çeyreğe göre 13.4 puan azalma gösterdi ve ilk çeyrekte 115 olarak kayıtlara geçen Endeks, ikinci çeyrekte 101.6 seviyesine düştü. 100 puanın üzerinde gerçekleşen İthalat Beklenti Endeksi Türkiye’deki lider ithalat şirketlerinin 2018 yılının ikinci üç aylık döneminde ithalatın artış sağlayacağı yönünde beklentilerinin olduğu açıklamalardan anlaşılıyor.

Önümüzdeki 3 Ayda İthalatın Artması Bekleniyor

2018 yılının ilk üç ayında ilk çeyreğe göre İthalat Beklenti Endeksi’ne dahil olan sorulardan önümüzdeki üç aya dair ithalat beklentileri ile mevcut ithalat siparişlerinin seviyesi ile ilgili soruların yayılma endekslerinin İthalat Beklenti Endeksi üzerinde azalma yönünde etki ettiği görüldü. Bu bilgilerin yanı sıra gelecek üç aya ait birim ithalat fiyat beklentisi ile geçmiş üç aya ait ithalat siparişlerinin seviyesini ilgilendiren soruların yayılma endekslerinin İthalat Beklenti Endeksi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilgileri de yer aldı.