Ekonomi

2018’de Turist Sayısı 38 Milyonu Bulacak!

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, konu ile alakalı yapmış olduğu açıklamasında, 2018 yılı içerisinde hedeflenen turist sayısının minimum 38 milyon olduğunu, söz konusu bu rakamın 6 milyonunu Rus turistlerin, 5 milyonunu ise Alman turistlerin oluşturacağına dair bir öngörülerinin mevcut olduğunu aktardı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş konuya istinaden yapmış olduğu açıklamalarında, Almanya ile olan pozitif ilişkilerde daha başlangıç noktasında olduklarını, bu durumun Almanya’dan Türkiye’ye gelecek olan turist sayısına da pozitif olarak yansıyacağı yönünde beklentileri olduğunu anlattı.

Almanya’dan 5 Milyon Turist Gelecek

Başkentte TÜRSAB heyetinin kabulü esnasında gerçekleştirmiş olduğu söz konusu bu açıklamalarında, 2017 yılına kıyasla Türkiye’yi ziyaret eden Alman turist sayısında bir yükseliş yaşandığına vurgu yapan Bakan Numan Kurtulmuş, 2018 yılı içerisinde Alman turist sayısında 5 milyon rakamının görüleceğini ifade etti.

Almanya ile Türkiye arasındaki pozitif sürecin henüz daha çok başında olduklarını dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, her iki ülke arasındaki gerginliklerin ortadan kaldırılması adına bir takım olumlu yaklaşımların mevcut olduğunu da aktardı.

En Az 38 Milyon Turist Ağırlanacak

Bu yıl içerisinde Rusya’dan da gelecek olan turist sayısının 6 milyonun üzerinde gerçekleşeceği yönündeki beklentilerinden bahseden Bakan Kurtulmuş, gelişmelerin bu şekilde devam etmesi halinde 2018 yılı içerisinde minimum 38 milyon turist hedefinin mevcut olduğunu ifade etti.

Turizm alanında Çin, Endonezya, Malezya, Japonya, Hindistan ve Güney Kore gibi ülkelere açılma zorunluluğunun mevcut olduğunu da belirten Kurtulmuş, söz konusu olan bu ülkelere Türkiye’yi tanıtmak için her türlü imkanın seferber edileceğini belirtti.

Tüm bunların yanı sıra Bakan Numan Kurtulmuş, sektörde 49 yıllık tahsislerini tamamlayan şirketler adına da yeniden tahsis gerçekleştirilmesi ile alakalı olarak bir düzenleme yapıldığını, birkaç gün içerisinde Maliye Bakanlığı tarafından onaylanacağını açıklamalarına ekledi.