2019 ALES sınav sonuçları erişime açıldı. Binlerce adayın heyecanla beklediği sınav sonucuna ilişkinkağıtları da eş zamanlı olarak ÖSYM’nin sitesinde erişime açıldı. ALES başvurusu yaparak sınava katılan adaylar için beklenengeldi.

ALES SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

ÖSYM, 22 Eylül 2019 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2019-ALES/2) ait değerlendirme işlemlerinin tamamlandığını duyurarak sonuçlara erişimi aktif hale getirdi.

Adaylar, ALES sınav sonuçlarına 04 Ekim 2019 tarihinde saat 09.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları veşifreleri ile erişebilirler.

ALES SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN…

ADAY CEVAP KAĞITLARI ERİŞİME AÇILDI

ÖSYM ayrıca, adayların ALES sınavında sorulara verdiği yanıtların yer aldığıkağıtlarını da sistem üzerinden paylaştı. Yapılan duyuruda:

”Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) adaylarınınkâğıtlarının görüntüleri vekâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilencevapları ve soruların doğru cevapları, sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 04 Ekim 2019 tarihinde saat 10.00’dan itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır.

ALES CEVAP KAĞIDI NASIL VE NEREDEN GÖRÜNTÜLENİR?

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıklarıkâğıdı görüntüsünü,kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilencevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar,cevaplarının veanahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü,seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebileceklerdir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir.İlgili sayfada, adayların testlerdekidoğru, yanlış ve boşsayıları ileham puanları da gösterilmektedir.

2019 ALES/2 CEVAP ANAHTARI GÖRÜNTÜLEME…