Ekonomi

3. Köprü Satışa Mı Çıkarıldı?

Astaldi tarafından Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisselerinin satılması adına Çinli bir şirket ile görüşmelerde bulunduğu iddiaları ortaya atıldı.

Bir takım yayın kuruluşları tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre, Astaldi SpA ve IC Yatırım Holding A. Ş.’nin ortaklaşa kurmuş olduğu girişim şirketi, içlerinde Çin merkezleri şirketlerin de yer aldığı bir grup yatırımcı ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki paylarını elden çıkarmak için görüşmelerde bulunuyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki Yüzde 20 Hisseyi Satacak

Konu ile yakından ilişkisi olan dört farklı kişi tarafından elde edilen bilgilere göre ise, söz konusu olan bu ortak girişim şirketinin yüzde 20’lik hissesi bulunan Astaldi SpA şirketi, 3. Köprü‘de sahip olduğu tüm payını elden çıkarmayı planlıyor. IC Yatırım Holding’in bir birimi olan IC İçtaş ise yzde 80 civarında sahip olduğu hissesin üzerinden Astaldi SpA ile beraber eşdeğer olarak yüzde 20’lik payını satışa çıkaracak.

IC Yatırım Holding A. Ş. ile Altaldi SpA şirketleri ise haklarında konuşulan bu iddialara karşı herhangi bir açıklama ve yorumda bulunmadı.

Yine konu ile alakalı bilgi edinilen bir kaynağa göre, Astaldi SpA daha önceden de IC İçtaş şirketine hisselerinin bir bölümünü satmış, hissesi yüzde 36 iken yüzde 20’ye gerilemişti. Söz konusu şirketlerin 2017 yılında bu satışa aracılık etmeleri adına Morgan Stanley ile Citgroup’u görevlendirdiği de ifade edilmişti.

Farklı Finansman Arayışlarında Bulunuldu

İki kaynak da, ortak girişimin ayrıca 2022 yılına kadar vadesi olan ve 2,3 milyar dolar değerinde olan krediyi yeniden finanse edecek 8 sene vadesi olan 3,2 milyar dolar değerindeki kredi adına Industrial & Commercial Bank of China ile görüşmelerde bulunduğunu ifade etti. Çin merkezli bu kredi sağlayıcılarının yanında farklı finans kurumları da söz konusu kredi paketine dahil olabilirken, ICBC yetkililerinden kimse konu ile alakalı açıklamada bulunmadı.

Resmi olarak ismi IC İçtaş Astaldi 3. Boğaz Köprüsü Yatırım ve İşletme A. Ş. olan söz konusu bu ortak şirket, bundan 6 sene öncesinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün işletme hakkını elde etmişti.