Ekonomi

5 Yılda 5 Bin Kadın İş Sahibi Olacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı katılmış olduğu bir programda açıklamalarda bulunarak, önümüzdeki 5 yıl içerisinde kadınlara yönelik istihdam alanındaki hedefin yüzde 41 seviyesine ulaşmak olduğunu dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde Shell Türkiye ve İş-Kur ortaklığı ile ülkedeki kadın istihdamını daha da üst seviyelere taşımak adına “5 yılda 5 bin kadına istihdam” projesinin lansmanında bir takım açıklamalarda bulundu.

Söz konusu bu açıklamalarında Jülide Sarıeroğlu, bütün kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlayarak, bütün hafta boyunda gündemde yer alan meselelerin istek ve beklentilerinin kadınlara ilişkin meselelerde zihinsel dönüşüm sürecine ve farkındalığın giderek çoğalmasına katkı sağlamasını temennisinde bulundu.

Kadınlara yönelik çalışmaların daha da fazlalaşacağını dile getiren Bakan Sarıeroğlu, iktidar partisi olarak 2003 yılından bu yana kadınlar ile alakalı meselelerde daha hassas olduklarını, bu meselede ciddi ölçüde değişikliklere imza atıldığını belirtti. Öte yandan sağlanan teşvikler ile gerçekleştirilen yapısal düzenlemeleri hatırlayan Sarıeroğlu, kadın odaklı konularda yol kat etmek, kadının güçlü olması halinde ülkenin de güçlü olacağına inandıklarını ve kadınların mutlu – umutlu hallerinin tüm ülkeye yansıyacağı düşüncesinde olduklarını ifade etti.

2023’e Kadar Hedef Yüzde 41’e Ulaşmak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kadınların iş gücüne katılımının, onların bilgi ve niteliklerinin çoğaltılmasına bağlı olduğunu dile getirerek, kadınların meslek açısından beceri ve niteliklerini yükseltmek adına mesleki eğitim olanaklarından daha çok yararlanmaları gerektiğinie vurgu yaptı.  Bu doğrultuda İŞKUR’da eğitim ve iş başı eğitim programlarına katılım gösteren kadınlar için 400 TL çocuk bakım desteğine başlanılacağını dile getiren Bakan Sarıeroğlu, böylelikle İŞKUR’dan faydalanan kadınların daha güçlü bir şekilde faydalanmasını sağlamış olacaklarını belirtti. Ayrıca kadınların istihdamında hedeflenenin ise 2023 yılına kadar iş gücüne katılım oranının yüzde 41’e ulaşmasını sağlamak olduğunu da açıklamalarına ekledi.