Dünya

ABD Askerleri Suriye Sınırından Çekiliyor

Bugün Türkiye’nin gündemine gelen en önemli konulardan biri de geçtiğimiz günlerde Türkiye tarafındanDAEŞ’e yönelik operasyon yapılacağı açıklama sonrasında ABD tarafında bugün yapılan açıklama oldu. Yapılan açıklamada, Beyaz Saray’dan sabah saatlerinde gelmiş olup Türkiye’nin Suriye’nin doğusunda operasyona başlayacağı, ABD silahlı birliklerinin de bu operasyonu desteklemeyeceği ve dahil olmayacağı açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamayı ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan da onaylamış olup geçtiğimiz akşam ABD Başkanı Trump ile yapılan telefon görüşmesinde Başkan’ın da bu geri çekilmeyi onayladığı ifadesinde bulunuldu. Dün gece saatlerine kadar süren telefon konuşması sonrasında ise geri çekilme bu sabah saatlerinde gerçekleşmeye başladı.Tel Abyad ve Ras’ül Ayn’da bulunan ABD birlikleri ise çekilmeyi sürdürüyor.

ABD’nin 2 Bin Askeri Bulunuyordu

Bugün son dakika olarak bültenlere yansıyan haberde ABD’nin Haseke’ninRümeylan ilçesinde kurduğu hava üssü, 2016 yılında bu yana askeri sevkiyatlara ev sahipliği yapmaktaydı. Buna rağmen yapılan askeri yardımlar ile YPG/PKK bu bölgenin üçte birini işgal etmiş durumdaydı. Toplamda 18 noktada 2 binden fazla askeri bulunan ABD, geçtiğimiz sene Başlan Trump’ın bu bölgeden askerlerin çekilmesini istemesine rağmen buradaki varlığını sürdürmüştü.

Türkiye’nin ise ilgili bölgeye yapacağı operasyonlar ile bölgenin YPG/PKK ve DAEŞ’ten tamamen temizlenmesi planlanıyor. Yapılması planlanan bu operasyonlara ise ABD’nin katılmayacağı kesinleşmiş oldu. Sabah başlayan geri çekilme şu an itibari ile sürmekte olup Türkiye tarafında durum ile ilgili ilerleyen saatlerde açıklama yapılması planlanıyor.