abd-cin-borsalari-kapali-kuresel-piyasalar-haftaya-nasil-basladi
Dünya

ABD ve Çin Borsaları Kapalı! Küresel Piyasalar Bu Haftaya Nasıl Başladı?

Küresel piyasalar ABD’de, Çin’de, Hong Kong’ta piyasaların resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu bu haftanın ilk işlem gününde pozitif bir başlangıç yaptı.

Asya Borsalarında Sakin Bir Seyir İzleniyor

ABD, Çin ve Hong Kong piyasaları resmi tatil itibariyle kapalı. Küresel piyasalar bu piyasaların kapalı olmasına rağmen bu haftanın ilk işlem gününe pozitif bir seyir izleyerek başladı. Bu hafta Amerika, Çin ve Hong Kong piyasaları resmi tatilden dolayı işleme açılmadı. Yeni haftanın ilk işlem gününde Asya piyasaları işleme başladı. Bu piyasalarda faiz ve kur tarafının sakin bir seyir izliyor olması dikkat çekiyor. Ayrıca Japonya piyasaları da haftaya yükseliş eğilimi sergileyerek başladı.

Geçen Hafta Piyasalarda Neler Yaşandı?

Amerika’da geçtiğimiz cuma günü para piyasalarında izlenen seyir yatay olmuştu. ABD’de 10 yıllık tahvillerin faizleri yüzde 2.92 oranında yüzde 2.88 oranına gerileme gösterdi. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan konut başlangıcı verileri piyasaların beklentilerinin üzerinde geldi.

ABD Borsalarında Neler Oldu?

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan tüketici güven endeksi tahminleri de piyasaların beklentisini karşılamadı. Cuma günü açıklanan bu verilerden sonra Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0.08 oranında artarken, Standart Poor’s 500 Endeksi de yüzde 0.04 oranında değer kazandı. Nasdaq Endeksi’nde görülen ise yüzde 0.23 oranındaki değer kaybı oldu.

Piyasalar Bu Hafta FED’in Açıklamalarını Bekliyor  

Ekonomi analistleri bu hafta FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası tarafından açıklanması beklenen ocak ayında yapılan toplantının tutanaklarının piyasalar tarafından takibe alınacağını, toplantı ile ilgili ayrıntıların yatırımcılar üzerinde etki yaratacağını söylüyorlar.

Avrupa Piyasalarında Geçen Hafta Neler Olmuştu?

Geçtiğimiz hafta Avrupa para piyasalarında genel olarak yükseliş eğilimi öne çıkmıştı. Euro – dolar paritesinde dalgalı bir seyir göze çarparken, parite 2014 yılının aralık ayından bu yana ulaştığı en yüksek seviyeye çıkarak 1.2555’i görmüştü. Daha sonra baskıların artmasından etkilenerek haftanın son işlem gününü yüzde 0.79 oranında düşüş kaydederek kapatmıştı.

İngiltere’de Brexit sürecinin sürüyor olması ve Almanya’da hükümet kurma çalışmalarının devam ediyor olması Avrupa piyasalarının gündeminde olmaya devam ediyor. Ekonomğ analistleri kısa adı ECB olan Avrupa Merkez Bankası’nın bu hafta toplantı tutanaklarının açıklayacak olması ile birlikte yoğun veri akışının da yatırımcılar tarafından takip edileceğini söylüyorlar.

Japonya Borsasında Artış Kaydedildi

Bu işlem gününde Hong Kong ve Çin para piyasalarının yeni yıl tatili nedeniyle kapalı olduğu Asya’da diğer bir ülke olan Japonya’da bugün kuvvetli bir alım seyri izliyor. Japonya’da düzeltilmiş dış ticaret verileri açıklandı. Açıklanan veriler 373.3 milyar yen oldu ve beklentileri aştı. Bunun üzerine Japonya’da Nikkei 225 Endeksi haftanın ilk işlem gününde yüzde 2 oranında yükseliş kaydetti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri