abd-cin-restlesmesi-bitmiyor-amerikadan-100-milyar-dolarlik-yeni-hamle
Dünya

ABD – Çin Restleşmesi Bitmiyor! Amerika’dan 100 Milyar Dolarlık Yeni Hamle!

Amerika Başkanı Donald Trump tarafından Çin’in yaptığı misillemeye karşılık 100 milyar dolarlık ek gümrük vergisi kararı verildi.

Donald Trump Çin’e 100 Milyar Dolarlık Ek Vergi Talimatı Verdi

ABD Başkanı Donald Trump, USTR olarak kısaltılan ABD Ticaret Temsilciliği’ne Çin’e uygulanmak üzere öncekilere ilaveten 100 milyar dolarlık gümrük vergisi daha getirilmesini talep etti. Donald Trump, USTR’nin Ticaret Kanunu kapsamında yapılan incelemeler neticesinde Çin’in devamlı olarak ABD’nin fikri mülkiyetini adaletsiz bir şekilde ele geçirme ile ilgili faaliyetlerde bulunduğunu gerekçe olarak bildirdi. Trump ayrıca USTR tarafından yapılan incelemelerde geçerli olan ticaret uygulamalarını kaldırmak amacıyla Çin’e 3 Nisan 2018 tarihinde yaklaşık olarak 50 milyar dolar tutarında gümrük vergisi getirilmesini önerdiğini de söyledi.

Çin ABD’li Üreticilere Zarar Vermeyi Seçti

Donald Trump, Çin’in yaptığı hatayı düzeltmeye çalışmak yerine Amerikalı üreticilere ve çiftçilere zarar verme yolunu tercih ettiğini, Çin tarafından yapılan bu haksız misillemeye karşılık olarak ABD Ticaret Temsilciliği’nin 301. Maddesine uygun olarak 100 milyar dolar tutarında ilave gümrük vergisi getirilmesi ile ilgili talimat verdiğini, madde kapsamına uygun şekilde hangi ürünlere bu verginin getirileceğinin belirlenmesini istediğini, Amerikan Tarım Bakanlığı’nın çiftçilerin korunması ile ilgi yeni bir plan üzerinde çalıştığını da söyledi.

ABD’nin Ticaretinin Baltalanmasına İzin Vermeyeceğiz

Amerika’nın adil, serbest ve karşılıklı ticaretten yana olduğunu da söyleyen Trump, ABD halkının korunması ve fikri mülkiyetine zarar gelmemesi adına yapılacak görüşmelere hazır olduğunu, ancak Amerika’nın ticaretinin baltalanmasına yönelik olan uygulamalara da kesinlikle izin vermeyeceğini, Amerika’nın çıkarlarının korunması için bu gibi uygulamalara gidildiğini de belirtti.

Bir Ticaret Savaşından Korkmuyoruz

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’un bu yeni hamlesine sert tepki verdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Çin’in bir ticaret savaşından yana olmadığı, fakat olası bir ticaret savaşından da korkmadığı, ülkenin çıkarlarının korunması adına yeni tedbirler alacaklarını söylerken, ABD’li bir üst düzey yetkili de açıklamasında Amerika’nın Çin ile görüşmek istediğini, fakat bu görüşmelerin iki tarafından ciddi olduğu durumda gerçekleşebileceğini söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri