Dünya

ABD’de ÜFE Beklenenin Üzerinde Gerçekleşti!

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi, Ocak ayına nazaran Şubat ayında yüzde 0,2 oranında yükselerek, beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) açıklanan verilere göre, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) 2018 Şubat döneminde, 2018 Ocak dönemine kıyasla yüzde 0,2 oranında artış gösterdi. Yıllık olarak bakıldığında ise 2017 Şubat dönemine kıyasla yüzde 2,8 oranında artış gösterdiği belirtildi.

Yüzde 0,1 Olan Beklentinin Üzerinde Gerçekleşti

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar neticesinde hazırlanan rapora göre, Üretici Fiyat Endeksi Şubat ayında, kendinden bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında yükseliş göstererek, piyasalar tarafından yüzde 0,1 olarak belirlenen beklentinin üzerinde gerçekleşmiş oldu. 2017 yılının söz konusu döneminde ise yüze 2,7 iken, yüzde 2,8’e çıkan ÜFE, böylelikle yıllık bazda belirlenen beklentiyi gerçekleştirmiş oldu.

Çekirdek ÜFE’nin Yüzde 2,5 Oranında Artması Bekleniyordu

Söz konusu olan rapora göre ayrıca enerji ve gıda ücretlerine yer verilmeyen çekirdek ÜFE, 2018 Şubat döneminde beklenti paraleline uygun bir şekilde aylık bazda yüzde 0,2 oranında yükseliş gösterdi. Yıllık bazda ise yüzde 0,3 oranında yükseliş kaydederek yüzde 2,5 seviyesine ulaşan çekirdek ÜFE’nin, piyasalarda da yüzde 2,5 oranında yükseliş göstermesi bekleniyordu.

Üretici Fiyat Endeksi, üretim esnasında kullanılan girdilerin ücretlerini ölçerek nihai ürün ücretlerine ve manşet enflasyona yönelik bir takım işaretler gösteriyor. ABD Merkez Bankası (FED), içlerinde ÜFE’de yer almak üzere bütün enflasyon rakamlarını yakından izliyor.

Analistler ise konu ile alakalı olarak yapmış oldukları açıklamalarında, en son gerçekleşen enflasyon verilerinin kademeli olarak bir yükselişe işaret etmesinin ABD Merkez Bankası’nın beklenilenden daha çabuk bir şekilde faiz artırımına gidilebileceği kaygılarını dizginlediğini ifade etti.