Dünya

ABD’nin Dış Ticaret Açığında Rekor Büyüme!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, ABD’nin dış ticaret açığı, 2018’in ilk ayı itibari ile 56,6 milyar dolara yükselerek yaklaşık olarak 9,5 senenin en üst seviyesinde gerçekleşti.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, ülkenin dış ticaret açığı, 2018 Ocak döneminde, 2017 Aralık dönemine kıyasla yüzde 5 oranında büyüme kaydederek 56,6 milyar dolar düzeyine ulaştı.

2008 Ekim döneminden bu yana en üst seviyede gerçekleşen ticaret açığı olarak kaydedilen rakamlara yönelik piyasa tarafından beklenen ise 55 milyar dolar civarında idi.

Söz konusu dış ticaret açığının 2018 yılının daha ilk ayı itibari ile rekor seviyeye ulaşmasında, ihracatın yüzde 1,3 oranında gerileme kaydederek 200,9 milyar dolar civarına düşmesinin etkisi oldu. Öte yandan yine söz konusu olan dönemde gerçekleştirilen ithalat ise, 2017 Aralık dönemine kıyasla dikkat çekecek miktarda bir değişim sergilemeyerek, 257,5 milyar dolar düzeyinde kaldı.

Öte yandan 2017 yılının son ayına ait olan dış ticaret açığı rakamları ise 53,1 milyar dolar civarında iken, 53,9 milyar dolar şeklinde yükseltildi.

Son 9 Senenin Zirvesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri’nin bir senelik dış ticaret açığı, geçtiğimiz yıl 568,5 milyar dolar düzeyine kadar yükselerek, son 9 yılın en zirvesine tırmanmış oldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın küçültme sözü verdiği dış ticaret açığı, iktidarının ilk senesinde 10 yılın zirvesie ulaşması, Beyaz Saray tarafından uygulanan korumacı ticaret politikalarının pek de işe yaramadığı yönünde değerlendirmeler yapıldı.

Başkan Donald Trump Beyaz Saray’daki daha ilk yılında, Trans Pasifik Ortaklık Anlaşması’ndan geri çekildi, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın tekrar müzakere edilmesini sağladı, bir takım malla için gümrük vergisi uygulamaya koydu ve ezeli rakibi Çin’e karşı soruşturmalar açtı.