Ekonomi

ABD’nin Ham Petrol İhracatı Yüzde 86 Arttı!

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkenin geçen yıl gerçekleştirdiği ham petrol ihracatına ilişkin verileri paylaştı. Buna göre ABD, 2017 yılında günlük 1 milyon varilin üzerinde ham petrol ihraç etti.

ABD 2017’de 1 Milyon Varili Aştı

ABD 2017 yılında ham petrol ihracatını ciddi oranda artırdı. Bunu kanıtlar nitelikteki açıklamayı ise ABD Enerji Enformasyon İdaresi yaptı. İdareden yapılan duyuruya göre ABD geçen sene günlük bazda 1 milyon 100 bin varil ham petrolün dış satımına imza attı. 2016 yılının kayıtlarına göre ülkenin günlük ham petrol ihracatı 591 bin varil olarak kayda geçmişti. Her iki yılın ihracatı incelendiğinde, ham petrol ihracatındaki artış yüzde 86 gibi yüksek bir orana denk geldi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi bu artışı farklı nedenlere bağladı. Buna göre ülkenin ham petrol ihracatındaki artışı düşük fiyatlar tetikledi. İdare küresel pazardaki fiyatlarla ABD’nin varil fiyatları arasındaki farkın yüksek olduğuna işaret ederek, bazı üretici şirketlerin ihracata yoğunluk verdiğini kaydetti.

Kısa adı EIA olan idare dünyada en fazla talep gören Brent petrolle, Batı Teksas türü ham petrolde varil başına fiyat farkının ortalamada 3 dolar 36 sent olduğuna vurgu yaptı. Fiyat farkının bu sene 3 dolar 96 sente ulaşacağını da ifade etmeden geçmedi.

37 Ülkeye Ham Petrol İhraç Etti

ABD’nin ham petrol ihracatını artırmasında etkili olan diğer bir gelişme ise G. ABD’deki boru hatlarında yapılan kapasite çalışmaları olarak belirtildi. Buna göre petrol boru hatlarının taşıma kapasitesi bir önceki yıla kıyasla arttırıldı. İhracatın artmasında Teksas ile Louisiana kentlerinde hizmete alınan yeni limanlarda etkili oldu. Tüm bu gelişmeler ABD’nin ham petrol ihracatı yaptığı ülke sayısını da artırdı. Ülke geçen sene 37 farklı ülkeye ihracat yapmayı başardı. Bir önceki yıl ise bu sayı 27 olarak kayda alınmıştı.

EIA, 2017 yılı değerlendirmesine göre ABD geçen sene en fazla dış satımı Kanada’ya yaptı. Listenin ikincisi ise Çin oldu. Çin’i İngiltere ve Hollanda takip etti.