akaryakit-sirketleri-devletten-sabit-indirim-istiyor
Ekonomi

Akaryakıt Şirketleri Devletten Sabit İndirim İstiyor!

Akaryakıt dağıtım şirketleri devlete sattıkları akaryakıtta oransal indirim yerine sabit indirim istiyorlar.

Akaryakıt Şirketleri Kazançlarının Yetmediğinden Şikayetçi

Devlete satılan akaryakıt için yüzde 10 oransal indirim alan akaryakıt şirketleri bu indirimin yerine sabit bir oranda indirim istiyorlar. Akaryakıt şirketleri tarafından yıllık olarak devlete 4 milyar – 5 milyar lira civarında akaryakıt satılıyor. Benzin ve motorin fiyatlarının sık sık zam alması sebebiyle bir süredir akaryakıt şirketleri devlete sattıkları litre başına akaryakıt fiyatından işletme ve kar payı adıyla aldıkları tutarın yetmediğinden şikayet ediyorlar. Şirketler bu şikayetlerinden dolayı maliyetlerin azaltılma arayışları da hızlandırıldı.

Şirketler EPDK ile Görüşme Yaptı

Akaryakıt sektörü tarafından devlete satılan yıllık 5 milyar liraya ulaşan akaryakıtta oransal indirim alıyorlar. Şirketler bu indirimin yerine sabit bir indirimden ürün satmayı istiyorlar. Akaryakıt sektörünün temsilcisi şirketler EPDK olarak bilinen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile bu konu hakkında görüşme yaptı. Şirketler bundan sonraki aşamada Maliye Bakanlığı ve KİK olarak kısaltılan Kamu İhale Kurumu ile görüşecekler.

Kamu İhale Yasası Oransal İndirimi Zorunlu Kılıyor

Akaryakıt şirketleri devlet tarafından açılan akaryakıt alımı ile ilgili açılan ihalelerde Kamu İhale Yasası’nın gerektirdiği şekilde ihalede teklif ettikleri oransal indirim baz alınarak yarışıyorlar. Sektör temsilcilerinden alınan bilgilere göre net olmamakla birlikte akaryakıt şirketleri tarafından kamuya 4 milyar ile 5 milyar lira arasında akaryakıt satışı gerçekleştirildiğini, bu rakama uygulanan yüzde oransal indirimle birlikte 400 bin lira – 500 bin lira gibi bir indirime denk geldiğini, Kamu İhale Yasası tarafından indirim ile ilgili hükmünün kendilerini oransal indirim vermeye zorladığı yönünde olduğunu söylediler.

İndirim Oranı Akaryakıt Şirketlerini Zor Duruma Sokuyor

Akaryakıt şirketleri, motorin fiyatları ve benzin fiyatlarının artmasına bağlı olarak her litre akaryakıt için uygulanan indirim tutarının da artış gösterdiğini, 1 litre benzindeki yüzde 10 oranındaki indirimin benzinin litre fiyatının 5 lira olduğu zaman 50 kuruş olduğunu, şu an benzin fiyatının 6 liranın üzerine çıktığını, bu indirimin de 60 kuruştan fazla olduğunu, bu indirim tutarının akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayilerin kar marjlarının ve kar paylarının da üzerinde olduğunu, bu durumun da akaryakıt sektörünü zor duruma soktuğunu söylüyorlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri