akaryakit-sirketleri-epdkye-zam-talebinde-bulundu
Ekonomi

Akaryakıt Şirketleri EPDK’ye Zam Talebinde Bulundu!

Akaryakıt şirketleri satılan yakıttan aldıkları yüzde 9 – 10 orandaki payın artırılması için EPDK’ya başvuru yaptı.

Litre Fiyatına 6 – 7 Kuruş Zam Gelebilir

Türkiye’deki akaryakıt şirketleri satışı sağlanan her litre yakıttan aldıkları pay olan yüzde 9 – yüzde 10’luk oranın artırılması için EPDK olarak kısaltılan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvurdu. Akaryakıt şirketleri satılan akaryakıttan dağıtıcı ve bayi payı alıyorlar. 2017 yılında enflasyon oranlarının yüzde 12’ye yükseldiği göz önünde alınarak şirketlerin bu talebi kabul edilirse akaryakıt litre fiyatlarında 6 kuruş – 7 kuruş civarında artış olması bekleniyor.

EPDK Başkanı Akaryakıt Sektörünün Temsilcilerini Kabul Etti

Akaryakıt sektöründe dağıtım şirketlerinin ve bayilerin payının enflasyon oranlarına göre güncel hale getirilmesi için harekete geçildi. Sektör temsilcileri satılan her litreden aldıkları ve toplam yüzde 10 civarında olan payın enflasyon oranında artırılması için EPDK’ya başvurdu. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından akaryakıt dağıtım şirketlerinin ve bayilerin temsilcileri Ankara’da kabul edildi. Taraflar arasında düzenlenen toplantıda son zamanlarda döviz kurlarının artması ve petrol fiyatlarının yükselmesinden dolayı zam alan akaryakıt fiyatları ile dağıtım şirketleri ve bayilerin karşı karşıya gelmesine neden olan TTSS yani Taşıt Tanıma Sistemi ile ilgili yaşanan sorunlar masaya yatırıldı.

Paylar Enflasyon Oranlarına Göre Güncellensin

Akaryakıt sektörü şu anda her satılan akaryakıttan litre başıma yüzde 10 seviyesinde olan paylarının artırılması talebinde bulundular. Halen akaryakıt dağıtım şirketlerinin payı yüzde 5, bayilerin payı da yüzde 5 olarak alınıyor. Şirket yetkilileri işçi ve işletme maliyetlerinin yükseldiğini, bu nedenle zorluklar yaşadıklarını, enflasyon oranlarının yüksek olmasına rağmen kendi paylarının hala aynı seviyede olduğunu belirterek payların her yılın başında enflasyona güre güncellenmesini istediler.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri