akkuyu-nukleer-santralinde-temel-atma-toreni-bugun
Dünya

Akkuyu Nükleer Santrali’nde Temel Atma Töreni Bugün!

Akkuyu Nükleer Santrali’nin temeli bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla atılacak.

Temel Atma Töreni Külliye’den Yapılacak

2023 yılında bitirilerek işletmeye alınması planlanan ve 20 milyar dolar maliyeti olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin temeli bugün atılacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan temel atma törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katılacak. Putin’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ev sahipliği yapacak. Erdoğan ve Putin Mersin’in Gülnar ilçesine canlı bağlantı yapacaklar.

Erdoğan ve Putin Mersin’e Canlı Bağlanacaklar

Türkiye’nin nükleer enerji alanındaki ilk somut adımı olan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nde telem atma töreni bugün Vladimir Putin’in de katılımıyla gerçekleştirilecek. Mersin’de yapılacak olan Akkuyu’nun temel atma töreni için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir tören düzenlenecek ve Türkiye ile Rusya liderleri Mersin’e canlı bağlantı gerçekleştirecekler. Tören sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve yetkilileri, TAEK olarak bilinen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu yetkilileri, Rusya devletine ait nükleer enerji şirketi Rosatom’un yetkilileri ve Akkuyu Nükleer AŞ.’nin yetkilileri hazır bulunacaklar.

İmzalar 2010 Yılında Atılmıştı

Akkuyu Santrali ile ilgili imzalar 12 Mayıs 2010 tarihinde atılmış ve Türkiye – Rusya arasında Akkuyu Sahasında Nükleer Güç Santrali’nin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma imzalanmıştı. İmzalanan anlaşma çerçevesinde 2010 yılında Akkuyu Nükleer AŞ. adlı şirket kuruldu. Akkuyu Nükleer AŞ. tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED onay raporu, EPDK’dan 49 yıllığına elektrik üretim lisansı, TAEK’ten de sınırlı çalışma izni alındı.

20 Milyar Doların Tamamını Rusya Karşılıyor

İki ülke arasında imzalanan anlaşmaya göre Akkuyu inşaat alanında toplam olarak 4 bin MW gücüne sahip olacak 4 ünite nükleer redaktör yapılacak. 1.200 MW olacak ilk ünitenin 2023 yılında bitirilerek işletmeye alınması planlanıyor. Akkuyu alanı nükleer santral alanı olarak 1976 yılında verilen lisansla belirlenmişti. Alanın raporu 2013 yılının aralık ayında güncellendi. Akkuyu NGS’nin maliyeti 20 milyar dolar olurken, bu maliyetin yüzde 100’ü Rusya tarafından karşılanacak. Santral 60 yıl işletmede kalacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri