alman-futbolu-avrupanin-ekonomik-galibi-oldu
Ekonomi

Alman Futbolu Avrupa’nın Ekonomik Galibi Oldu!

Alman futbolu yeşil sahalarda sergilediği disiplinli oyun anlayışı ile biliniyor. Almanlar bu disiplini futbol kulüplerinin bilançolarında da gösteriyor.

Bundesliga’da 16 Kulüp Kar Etti

Alman futbol kulüpleri, yeşil sahalarda gösterdikleri istikrar ve disiplini kulüplerin bilançolarında da ortaya koyuyor. Pek çok ülkedeki futbol kulüpleri zararla savaşırken, Bundesliga olarak bilinen Alman futbol liginde yer alan 18 kulüpten 16 tanesi kar etti. Bu duruma geride kalan 15 yılda futbol kulüplerine yapılan 1.4 milyar euroluk yatırım da etkili oldu.

Sadece 2 Takım Zarar Etti

Dünya genelinde futbol ekonomisi 100 milyar euroya yaklaşmış durumda. Bir yandan pek çok Avrupa ülkesinde futbol kulüpleri mali zorluklarla mücadele ederken, diğer yandan Almanya’da Bundesliga’da açıklanan 2016 – 2017 futbol sezonunda kulüplerin ne kadar kar ettikleri ile ilgili veriler dünya futbolunun ekonomik anlamda kazananının Almanlar olduğunu gösteriyor. 2016 – 2017 sezonunda Bundesliga’da top koşturan 18 takımdan 16’sının kar ettiği öğrenildi. 18 takımdan sadece Hamburg ve Hertha Berlin sezonu zararla kapattı.

Alman Kulüplerden 176 Milyon Euro Kar

Avrupa liglerinde bulunan futbol kulüplerinin 2016 – 2017 futbol sezonu sonundaki ekonomik durumları incelendiğinde İtalyan futbol kulüplerinin 203 milyon euro, İngiliz futbol kulüplerinin 186 milyon euro, Türk futbol kulüplerinin 153 milyon euro zararı olduğu görülüyor. Alman futbol kulüpleri ise 176 milyon euro ile listenin en başında yer almaları dikkat çekiyor. Futbol kulüplerinin elde ettikleri gelirler sıralamasında İngilizler ilk sırada yer alırken, Alman futbol kulüpleri 4.9 milyar euroluk gelirle ikinci sırada bulunuyor.

Türkiye Süper Lig’deki Takımların Gelirine Yaklaştı

DFL olarak kısaltılan Almanya Futbol Ligi’ne dair açıklanan 2018 raporunda yer alan bilgilere göre Bundesliga ve Bundesliga 1’de 2016 – 2017 futbol sezonunda kulüplerin gelirleri 4 milyar euroyu geçti. Bundesliga 1’de yer alan kulüplerin 734 milyon euro gelir elde ettiği ve Türkiye Süper Lig’deki takımların gelirine yaklaştığı da dikkatlerden kaçmadı. Bundesliga’daki futbol kulüplerinin 2002 yılından beri akademilerine ayırdığı kaynağın 1.4 milyar eurodan fazla olduğu biliniyor.