Ekonomi

Alman Hükümetinden Rekor Düzeyde Bütçe Fazlası!

Alman devleti geçtiğimiz yıl kamu sektörü adına 36 milyar eurodan fazla bütçe ödemesi gerçekleştirdi. Kamu kazançlarının çoğalmasında yatırımlar ile dış satışın yükselmesi ve ECB’nin para politikasının kritik rol aldı.

Almanya’daki üst seviyede konjonktür, geçtiğimiz yıl Hazine’nin rekor düzeyde kazanç sağlaması fayda sağladı. Federal hükümet, belediyeler, eyaletler ve sosyal sigortalar geçtiğimi yılın totalde 36,6 milyar euro kazanç fazlası ile tamamladı. Kamu tarafından yapılan harcamadan 36 milyar 600 milyon euro ilave kazanç sağlamasında ekonomik hareketlilik ve yükselen istihdam oranlarının büyük etkisi olduğunu belirten Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, kamu kazancı fazlası GSYH’nın yüzde 1,1’ine denk geliyor. İlk olarak belirtilen tahminlerde söz konusu gelir fazlasının 38 milyar 400 milyon euro civarında gerçekleşmesi bekleniyordu.

Vergi ve Sosyal Primleri Gelir Fazlasında Katkı Sağladı

Vergi ile sosyal sigorta primlerinde görülen yükseliş kamu sektörünün peş peşe 4 defa büyük oranda gelir fazlası sağlamasında etki gösterdi. Böylelikle Almanya hükümeti bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın yüzde 3’ünü aşmamasını tahmin eden Maastricht kriterlerindeki borçlanma sınırından bir miktar uzak gerçekleşmiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası’nın uygun para politikası da kamuya ait olan bütçelerin ağırlığının hafifletilmesinde büyük etki sağlıyor. Faizlerin az oranda olması hükümetin daha uygun olarak borç yapmasına yarıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde en çok bütçe fazlasının 16 milyar 200 milyon euro ile eyaletlerle sağladı. 2016 yılında ise bütçenin 7 milyar 400 milyon euro gelir fazlası ile tamamlayan federal hükümetin gelir fazlası ise geçtiğimiz yıl 1 milyar 100 milyon euro kadar kaldı. Bütçe fazlasındaki düşüş nükleer yakıt vergisinin sektördeki firmalara geri ödenmesi kritik rol aldı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri