almanya-butcesinde-36-milyar-euro-fazla-cikti
Dünya

Almanya Bütçesinde 36 Milyar Euro Fazla Çıktı!

Almanya’da kamu sektörü 2017 yılını 36 milyar eurodan çok bütçe fazlasıyla kapattı.

ECB’nin Para Politikalarının Etkisi Büyük

2017 yılında alman kamu sektörü 36 milyar euronun üzerinde bütçe fazlalığına ulaştı. Ülkede kamunun elde ettiği gelirlerin yükseliş kaydetmesinde ihracatın ve yapılan yatırımların artmasının büyük rolü bulunuyor. Gelirlerin yükselmesine ayrıca kısa adı ECB olan Avrupa Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikaları da etki etti.

Avrupa Ülkelerinin En Büyük Ekonomisi Rekor Kırdı

Almanya 2017 yılını ekonomik anlamda rekorla tamamladı. Avrupa ülkeleri arasında en büyük ekonomiye sahip olan ülkedeki yüksek konjonktür, Hazine’nin 2017 yılında gelirlerini rekor seviyelere taşımasını sağladı. Almanya 2017 yılını 36 milyar euronun üzerinde bütçe fazlası rakamı ile kapattı. Bütçe fazlası ile ilgili haber Almanya’nın Deustche Welle adlı yayın organında yer aldı.

36.6 Milyar Euro Rekor Gelir Fazlası Sağlandı  

Deutsche Welle’de yer alan habere göre Almanya’da eyaletlerden, belediyelerden ve sosyal sigortalardan elde edilen gelirlerin toplamı 2017 yılında 36.6 milyar euro oldu. Kamu sektörünün giderlerinden fazla 36 milyar 600 milyon gelir elde etmesi rekor rakam olarak kayıtlara geçti. Bu rekor ülkede ekonomik olarak canlanmaya ve istihdamın artmasını sağladı. Federal İstatistik Dairesi tarafından yayınlanan rapora göre Almanya’da kamu gelirlerinin fazlası GSYH olarak bilinen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla rakamının yüzde 1.1’lik kısmına denk geliyor. Almanya’nın elde edeceği gelir fazlası hakkında yapılan ilk tahminlerin 38.4 milyar euro olacağı açıklanmıştı.

Almanya Maastricht Kriterlerinden Uzaklaştı

Almanya’da vergilerdeki ve sosyal primlerdeki artış kamu sektörünün dördüncü kez aynı rekoru tazelemesini sağladı. Almanya, bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 3’ünü aşmamasını ön gören Maastricht kriterlerinde yer alan borçlanma limitinden daha da uzaklaşmış oldu. Avrupa Merkez Bankası tarafından uygulanan para politikalarının ülkedeki kamu bütçelerinin üzerinde bulunan yükü hafifletmesinin de bu rekorun sağlanmasında payının büyük olduğu biliniyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri