almanya-merkez-bankasi-bankalari-zorlu-bir-brexit-sureci-bekliyor
Dünya

Almanya Merkez Bankası: Bankaları Zorlu Bir Brexit Süreci Bekliyor!

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Dombret, bankaların Brexit süreci ile ilgili iyimser olmak zorunda olduklarını söyledi.

Bankalar Brexit Sürecine Hazırlıklı Olmalı

Kısa adı Bundesbank olan Almanya Merkez Bankası’nın Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Dombret, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci olarak bilinen Brexit ile ilgili bir açıklama yaptı. Andreas Dombret yaptığı açıklamada bankaların Brexit süreci boyunca iyimser olmak konusunda özgür olduklarını söyleyerek, ancak bir yandan da bankaların en kötü duruma hazır olmak zorunda olduklarını söyledi.

Finans Kurumları Nelerle Karşılaşacak?

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Dombret, Die Welt gazetesine bir röportaj verdi. Dombret verdiği röportajda Brexit sürecinde bankaların iyimser olmak istiyorlarsa olabileceklerini, ancak genel olarak en kötü duruma hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti. Andreas Dombret, Brexit’in finans kurumları ile ilgili muhtemel sonuçları hakkında da açıklamalarda bulundu.

Bankaların Değişikliklere Alışması için Bir Süreç Olmayacak

Dombret, finans kurumlarının İngiltre’nin 2019 yılının mart ayında Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra AB ile finansal hizmetler ile ilgili geniş kapsamlı bir anlaşmanın imzalanacağı konusuna bankaların kesinlikle umut bağlamaması gerektiğini de belirtti. Andreas Dombret, önümüzdeki nisan ayında görevi bırakacak. Dombret, Avrupa Birliği ile İngiltere arasında AB’den ayrıldıktan sonra finansal konularda bir anlaşma olmaması halinde bankaların böyle bir sürece hazır olmalarını, finans şirketlerinin kurulacak olan yeni düzene kolayca alışabilmek için bir geçiş süreçlerinin olmayacağını da ifade etti.

EBA’nın Londra’daki Merkezi Paris’e Taşınacak

Bir geçiş sürecinin belirlenmesinin ekonomik açıdan aslında daha mantıklı olacağını da söyleyen Andreas Dombret, şu an itibariyle Brexit sürecinde Avrupa’daki bankaların birbirinden uzaklaştığının görüldüğünü, bunun yanlış olduğunu, bunun bilinmeyen problemleri ortaya çıkartacağını, halen Londra’da olan kısa adı EBA olan Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin merkezinin Fransa’nın başkenti Paris’e taşınacak olmasının Almanya merkezli, bankaları da Paris’e yönlendireceğini, olası bu taşınmalardan dolayı Bundesbank olarak endişe duymadıklarını, pek çok bankanın lisans almak için yine Frankfurt’u tercih edeceklerini de sözlerine ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri