Dünya

Almanya’da Farklı İnançlara Sahip Kişilerden Camilere Ziyaret!

Almanya’da düzenlenen ‘Açık Kapı Günü’ etkinlikleri ile farklı inançlara sahip binlerce kişi camileri ziyaret etti. Etkinliklere katılan kişiler İslam dini, ibadetler ve camiler hakkında bilgiler edindi.

Batı ve Doğu Almanya’nın birleşme günü olarak kabul edilen 3 Ekim’de düzenlenen etkinlik bu yıl ‘Vatanı vatan yapan insanlardır’ sloganı ile duyuruldu. Etkinlikler, Almanya Müslümanları Koordinasyon Kurulunca (KRM), başkent Berlin başta olmak üzere Köln, Frankfurt, Dortmund ve Düsseldorf şehirlerinde gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Köln Merkez Camisi’nde, her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce kişi toplandı. DİTİB camisinde görevli öğrenciler, ziyaretçileri cami girişlerinde karşılayarak onlara İslam’ı tanıtan el ilanı ve broşürler verdi.

İslam Dini Tanıtıldı, Türk Mutfağından İkramlar Dağıtıldı

Katılımcılara, İslam dini tanıtılarak Türk mutfağından çeşitli ikramlar dağıtıldı. Ayrıca, Köln Diyanet Merkez Camisi’ne gelenler, İslami motiflerinden oluşan sergileri de görme fırsatı da yakaladı. Öte yandan ziyaretçilere, Almanca olarak verilen seminerlerde, İslam dini, camiler, hutbelere dair de bilgiler aktarılarak namazın içeriği ve nasıl kılındığına da değinildi. DİTİB Köln Merkez Cami İmamı Naci Şengün konuşmasında “Bugün, ‘Açık Kapı Günü’ olarak nitelendirilen bir gün. Hem yerli hem de yabancı misafirlerimizi kabul ediyoruz ve onlarla camimizi, kültürümüzü, damak tatlarımızı paylaşıyoruz. Farklı inançlardan insanlar camimize geliyorlar. Biz onları tanıma fırsatı yakalıyoruz, onlar da bizi. Birlik ve beraberlik içerisinde bir toplumda nasıl yaşanır, inançlara nasıl saygıyla yaklaşılır, bunu görüyoruz. Bizim Açık Kapı Günü yapmamızın sebebi, insanların önyargılarının ortadan kalması ve bizi bizden tanımaları esası üzerine kurmamızdır.” açıklamasında bulundu. Kimi ziyaretçiler ise bu etkinliklere daha önce de katıldıklarını dile getirdi.