,
almanyadan-abdnin-gumruk-vergisi-uygulamasina-sert-tepki
Dünya

Almanya’dan ABD’nin Gümrük Vergisi Uygulamasına Sert Tepki!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ekonomi temsilcileri ile görüştükten sonra bir açıklama yaptı.

ABD’nin Ek Vergi Uygulamasının Herkese Zararı Var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya ekonomisine yön veren temsilcilerle bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Angela Merkel, Amerika’nın çelik ve alüminyum ürünleri ithalatı ile ilgili uygulamaya alacağı ek gümrük vergisinin herkes için zararının olacağını söyledi. Merkel, ek vergi uygulamasının iyi olmayacağını, bu uygulamanın yalnızca tek bir ülkeye değil küresel ekonomiye olumsuz etkilerinin olacağını, sonuç olarak da herkese zarar vereceğini düşündüklerini söyledi.

ABD’nin Kararını Endişeyle Karşılıyoruz

Angela Merkel, ABD tarafından açıklanan ve geçtiğimiz günlerde Amerika Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan çelik ve alüminyum ithalatına getirilecek olan ek gümrük vergisi uygulamasını sert eleştirdi. Angela Merkel, ülkesinin ekonomi temsilcileri ile Münih kentinde bir araya gelerek bu konuyu masaya yatırdı. Yapılan görüşmenin ardından bir açıklama yapan Alman Başbakan Angela Merkel, Amerika tarafından belirli ürünler hakkında gümrük vergisi uygulamasının hayata geçirilecek olmasını endişeyle karşıladıklarını söyledi.

Amerika ile Bu Konuyu Görüşeceğiz

Merkel, ABD’nin aldığı gümrük vergisi kararının sadece tek bir ülke için değil, herkes için zararlı olacağını, çünkü bu karardan küresel ekonominin etkileneceğini, kimsenin bu karardan kazançlı çıkmayacağını düşündüklerini, bu düşüncelerini bildirmek üzere Amerika ile görüşme talebinde bulunacaklarını, Almanya olarak kendilerinin Avrupa tarafı ile aynı reaksiyonu göstereceklerini, şu andaki önceliklerinin ABD ile bu konu hakkında görüşmeler yapmak olduğunu vurguladı.

Savaşçı Söylemler Bize Yardım Etmez

Amerika’nın taraf olacağı ticaret savaşı çıkıp çıkmayacağı ile ilgili bir endişesinin olup olmadığı sorusunu da cevaplayan Angela Merkel, şimdi ağzına savaşçı kelimelerini almak istemediğini, bu söylemlerin şu an kimseye yardımının olmayacağını söyledi. Merkel, Almanya’nın çelik ve diğer ürünlere getirilen gümrük vergisi uygulaması konusunu ABD ile görüşeceklerini söyledi.

ABD’nin Gümrük Vergisi Kararı Hukuka Aykırı

Almanya Hükümeti Sözcüsü Georg Streiter de bir açıklama yaprak Alman hükümeti olarak tek taraflı getirilen gümrük vergilerini kabul etmeyeceklerini, bu uygulamanın hukuka aykırı olduğunu, ABD’nin ifade ettiği gibi bu ek vergilerin Amerika’nın güvenliği ile bir ilgisinin olmadığını, tamamen ülkenin ekonomik çıkarlarına hizmet ettiğini, Amerika’nın aldığı bu kararı Avrupa Birliği kapsamında detaylı olarak analiz edeceklerini, nasıl bir yanıt vereceklerine o şekilde karar vereceklerini söyledi.