altin-alacaklara-mujde-altin-alimlarina-12-taksit-yapilacak
Ekonomi

Altın Alacaklara Müjde! Altın Alımlarına 12 Taksit Yapılacak!

İstanbul Kuyumcular Odası ve bankalar arasındaki işbirliği çerçevesinde halen olan altın alımlarındaki taksit sayısı 36 aya kadar çıkartılacak.

İstanbul kuyumcular Odası ile Bankalar İşbirliği Yaptı

Kıs adının İKO olduğu bilinen İstanbul Kuyumcular Odası tarafından bankalarla bir işbirliği yapıldı. Bu işbirliğine göre hali hazırda bankaların kuyum alımlarında uyguladığı 4 taksit imkanı 12 taksite hatta 36 taksite kadar yükseltildi. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Mustafa Atayık açıklamasında bundan 5 6- ay kadar önce oda başkanlığına adaylığını koyduğunu, o zamandan bugüne kadar da sektörün karşı karşıya olduğu sorunları titiz bir inceleme yaparak ortaya çıkarttıklarını söyledi.

Vatandaşların Altın Alması Zorlaştı

İKO Başkanı Mustafa Atayık, daha önceki dönemlerde de sektörün problemleri ile yakından ilgilendiklerini, aday olma sürecinde bu araştırmalara hız kazandırdıklarını, 2 hafta önce seçimlerin yapıldığını ve kazandıklarını, yönetimde oldukları yeni dönemdeki hedeflerini halen kuyumculuk sektöründe kredi kartına en çok 4 taksit uygulandığını, taksit sayısının artması ile ilgili çalışma yaptıklarını, 4 taksitin tüketiciler için az olduğunun farkına vardıklarını, kuyumcular olarak sattıkları ürünlerin değerli emtialar olduklarını, vatandaşların nakit ile altın almalarının zorlaştığını, kredi kartı taksit sayısının düşük olmasının alımların azalmasına yola açtığını da belirtti.

Kredi Çıkıp Çıkmayacağı 37 Saniyede Öğrenilebilir

Mustafa Atayık, bankalarla anlaşma yaptıklarını, kuyumculuktaki taksit sorununu çözdüklerini, vatandaşların banka kredisi çekerek altın alabileceklerini, kredi taksitlerinin 24 ay ve 36 aya kadar olabilmesinden dolayı tüketicilerin uzun vadedeki ödemelerle altın satın alabileceklerini, kuyumculara altın satın almak için giden kişilerin kredi almak istediği bankaya gerekli bilgileri vererek 37 saniye gibi kısa bir sürede kredi alıp alamayacağını öğrenebildiğini, kuyumcuların da müşterilerin TC kimlik numaraları ile sisteme giriş yaptıklarında kredi alıp alamayacaklarını görebildiklerini de anlattı.