Ekonomi

Altın Üretimi Her Geçen Gün Düşüş Gösteriyor!

Altın Madencileri Derneği Başkanı Yücel, konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, geçtiğimiz yıl altın üretim düzeyinin 21 tona gerilediğini, son 16 yıldır toplam üretim potansiyelini ise 273 ton civarında gerçekleştiğini ifade etti.

Türkiye’nin Altın Üretimi Potansiyelinin 6,5 Bin Ton Olduğu Belirlendi

Açıklamalarında, 2001 senesinde Bergama-Ovacık bölgesinde altın üretimine başlandığını hatırlatan Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, an itibari ile 13 farklı madende faaliyetlerin yürütüldüğünü belirtti. Dünya çapındaki maden yataklarının meydana gelişi göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin jeolojik yapısının ağırlıklı olarak Batı Anadolu civarının, Amerika’da faaliyet gösteren Kaliforniya ve Nevada bölgelerinin yapısı ile benzeştiğini ifade eden Yücel, bu durumun ortaya çıkmasının akabinde Prof. Dr. Ayhan Erler tarafından 97 senesinde bir takım çalışmalar yürütülmesi ile beraber Türkiye’deki altın potansiyelinin 6 bin 500 ton civarında olduğunun ortaya çıktığını açıkladı.

Hükmete 55 Bin Ton Altına Takabül Eden Vergi Ödendi

Altın madenciliği alanında aramalar açısından bugüne dek yaklaşık 4 milyar dolar harcama yapıldığını dile getiren Yücel, söz konusu bu aramalar sonucunda 8 bin kişi için direkt olarak istihdam sağlanmış olduğunu, 2001 yılında 1,4 ton civarında başlangıç yapılan altın üretiminin 2012 yılına dek yukarı yönlü eğilim kaydettiğine vurgu yaptı. 2012 yılında ise altın üretiminin 33,5 ton civarında gerçekleştiğini ifade eden dernek başkanı Yücel, söz konusu yılın ardından izin aşamalarında yaşanan sıkıntılardan dolayı üretimin düşüş göstermeye başladığını belirtti. Geçtiğimiz yıl da bu düşüşü sürdürerek 21 tona kadar gerileme gösteren altın üretiminin, 2001 ile 2017 yılları arasında toplamda 273 ton olarak gerçekleştirildiğini ve hükümete 55 bin ton civarına tekabül eden bir vergi ödemesi yapıldığını açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri