Ekonomi

Amazon Hisseleri Uçuşa Geçti! Patron Servetine 3,3 Milyar Dolar Ekledi

Amazon rakiplerini açık ara geride bıraktı. Dünyanın en değerli şirketlerinden olmayı başaran şirket, Alphabet’in tahtını elinden aldı.

Amazon İkinciliğe Yükseldi

Elektronik ticaret denince akla ilk gelenler arasında yer alan Amazon, Google’un ana kuruluşunu arkasına altı. Dünyanın piyasa değeri en yüksek ikinci şirketi olan Alphabet’i sollayan şirket listenin ikincisi olmayı başardı.

E-ticaret devine ait hisseler New York borsasında işlem görmeye devam ederken, şirketin hisseleri bugün yüzde 2,7 gibi yüksek bir oranda değer kazandı. Artış sonrasında Amazon’un piyasa değeri gün sonunda 768 milyar dolara kadar yükseldi.

Alphabet Hisselerindeki Kayıp Yüzde 0,4!

New York borsasında Google’un ana kuruluşu Alphabet’e ait hisselerse kan kaybetti. Şirketin hisselerindeki kayıp yüzde 0,4 olarak hesaplandı. Hisselerdeki azalış sonrasında Alphabet’in iyasa değeri 761 milyar dolar seviyesine indi.

Tüm bu gelişmeler Amazon’un dişli rakibi Alphabet’i geçmesine, dünyanın piyasa değeri en yüksek 2. şirketi olmasına kapı araladı.

Dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi ise bilindiği üzere teknolojinin dev ismi Apple. Şirketin piyasa değeri ise an itibariyle 889 milyar dolarda seyrediyor.

Patronun Serveti 131,1 Milyar Dolara Yükseldi

Amazon’a ait hisse senetlerindeki yükseliş, patron Jeff Bezos’un kişisel servetine de olumlu yansıdı. Bezos sadece bir günde 3 milyar 300 milyon dolar daha zenginleşti. Patron ve kurucu olan Bezos zaten dünyanın en zenginleri listesinin ilk sırasında yer alıyordu. Şirketin yüzde 17’lik kısmının Bezos’a ait olduğu düşünülürse, şirket patronunun kişisel serveti son durumda 131 milyar 100 milyon dolar gibi bir rakamla dudak uçuklatacak bir noktaya ulaştı. Bunların yanında şirket dünyanın en değerli markası olarak açıklanmıştı.