Dünya

AMB Enflasyona Karşı Umutlu!

ECB politika yapıcıları konu ile alakalı açıklamalarında, hafif bir şekilde gerçekleşen fiyat yükselişlerine rağmen, enflasyonun yuları yönlü seyir izleyeceğine yönelik umutlu olduklarını ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası’nda politika yapıcıları olarak görev yapan 3 kişi, 2018 yılında fiyatların bir hayli yavaş bir şekilde yükselmesine rağmen, Euro Bölgesi’nde enflasyonun yukarı yönlü seyir izleyeceği konusunda umutlu olduklarını ifade ettiler.

Enflasyonun Yukarı Yönlü Seyir İzlemesi Gerek

Avrupa Merkez Bankası’nın en güncel çeyrek dönem öngörülerine göre, hedeflendiği üzere enflasyon rakamının yüzde 2 seviyesine erişmesi 2020 yılına kadar beklenmiyor. Banka’nın fiyattaki kararlılığı sağlaması adına enflasyonun yukarı yönlü seyir izlemesi gerekiyor.

Söz konusu olan 3 politika yapıcı tarafından çizilen umut tablosu, Avrupa Merkez Bankası’nın 2.55 trilyon euro civarındaki tahvil alımlarını 2018’e düşürerek gelecek yıldan itibaren faiz artırımına gideceği tahminlerini destekliyor.

Buenos Aires’te bugün ve yarın gerçekleştirilecek olan G20 Zirvesine iştirak edecek guvernörlerden Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy de Galhau konuya istinaden yapmış olduğu açıklamasında, tahmin edilenden daha yavaş da gerçekleşse, enflasyon açısından bir ilerle kaydedildiğini, politikanın bir normalleşme aşamasında olduğunu belirtti.

Tüketici Fiyatları Tahmin Edilenden de Yavaş Yükseliyor

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat tarafından geçtiğimiz hafta içinde açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları tahmin edilenden daha yavaş bir şekilde, son bir ay içerisinde yüzde 1.1 oranında artış kaydetti. Bunun sebebinin ise, gıda fiyatlarında yaşanan sürpriz düşüş ve enerji enflasyonunda görülen gerileme olduğu ifade edildi.

Hollanda Merkez Bankası Başkanı Knot ise konuya istinaden açıklamalarında, ECB’nin beklentilerinin son birkaç çeyrektir kararlılığını muhafaza ettiğini ve bu durumun fiyat yükselişindeki kalıcı bir toparlanmanın göstergesi olarak kabul ettiklerini aktardı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri