Dünya

AMB Varlık Alımı Söylemlerinde Değişikliğe Gitti!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu ayın toplantısında faiz oranları ile varlık alımlarına yönelik uygulamakta olduğu planlarda herhangi bir değişiklik gerçekleştirmedi. Konu ile alakalı olarak yayımlanan bildiriden ise, gerekli görülmesi halinde varlık alımı miktarının yukarı yönlü revize edilerek gerçekleştirilebileceği düşüncesine varıldı.

Avrupa Merkez Bankası, piyasalar tarafından takip edilen para politikası ve faiz kararını nihayet açıkladı. Avrupa Merkez Bankası tarafından konu ile alakalı yapılan açıklamaya göre, ECB’nin bu ayki toplantısında gerek faiz oranlarında, gerekse varlık alımlarında, piyasaların beklediği üzere herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Faiz Oranları Sabit Kaldı

Avrupa Merkez Bankası tarafından alınan karara yönelik hazırlanan bildiriye göre, politika faiz oranı yüzde 0 olarak, mevduat faizinin oranı yüzde eksi 0,40 olarak ve marjinal fonlama faiz oranı ise yüzde 0,25 olarak gerçekleşemeye devam edecek.

Her ay için 30 milyar avro civarında varlık alımlarının gerçekleştirilmesinin gerekmesi durumunda daha da çok devam edeceği ifade edilen söz konusu bildiride, ekonomik durumun kötüye gitmesi durumunda, gerekli görülen hallerde varlık alım miktarının üst seviyelere çıkarılabileceği de dile getirildi.

Değer Kaybeden Euro Yeniden Yükselişe Geçti

Avrupa Merkez Bankası tarafından açıklanan bu kararın hemen akabinde, birkaç saat öncesinde dolar karşısında değer kaybeden euro, yeniden yükseliş trendine girerek kaybetmiş olduğu değeri geri kazandı. Piyasalar tarafından sıradaki takip edilecek olan gelişme ise, Merkez Bankası’nın Başkanı olan Mario Draghi’nin karara yönelik yapacağı açıklamalar olacak.

ECB tarafından söz konusu olan karar açıklanmadan önce piyasalar tarafından Merkez Bankası’nın, ABD’nin gümrük vergisi kararından ötürü çıkabilecek bir ticari savaş kaygısından ötürü temkinli bir karar vereceği yönünde idi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri