LAS VEGAS, NV - OCTOBER 19: Republican presidential nominee Donald Trump speaks during the third U.S. presidential debate at the Thomas & Mack Center on October 19, 2016 in Las Vegas, Nevada. Tonight is the final debate ahead of Election Day on November 8. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)

ABD Başkanı Trump, ABD Kongresi’nde kabul edilen 1,3 trilyon dolar değerindeki bütçeyi veto ederek hükümetin yeniden kapanmasına neden olabilir.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamasında Trump ABD Kongresi’nde gece saatlerinde kabul edilen torba bütçe tasarısını ulusal güvenlik be göçmenlik gibi meselelere yönelik kaygılarından ötürü veto etmek üzere değerlendirmelerde bulunduğunu duyurdu.

Başkan Trump Veto Değerlendirmesinin Nedenini Açıkladı

Söz konusu bütçe tasarısının Amerika’ya daha çocuk yaşta iken yasal olmayan yollardan getirilen genç ve çocukların korunmasına yönelik “Çocukluk Çağında Gelenler İçin Ertelenmiş Eylem” (DACA) programına ilişkin herhangi bir madde yer almadığını dile getiren Başkan Trump, bahsi geçen bu torba yasada 800 binin üzerinde DACA göçmeninin Demokratlar açısından tümüyle terk edilmesi ve ulusal güvenlik açısından üst düzeyde ihtiyaç duyulan Sınır Duvarı’nı bir bütün olarak finanse edilmediği gerekçesi ile veto edebileceğini anlattı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ülkenin federal hükümetinin çalışmalarını Eylül ayının sonuna dek finanse edebilecek 1,3 trilyon dolar değerindeki bütçe tasarısını geri çevirmesi halinde, ülkedeki kamu kuruluşlarının söz konusu bu son geçici bütçe tasarısının bu gecenin akabinde yeni bütçe kabul edilene dek tekrardan kapanmak mecburiyetinde kalacak.

ABD Federal Hükümeti 2018’de 2 Defa Daha Kapanmıştı

Amerikan federal hükümeti 2018 yılı içerisinde daha önce de bütçe krizlerinden ötürü yetkisini kaybettiği için iki defa daha kapanmıştı.

Ülkenin kanunlarına göre, ABD Kongresi’nin 1 Ekim itibari ile başlayıp 30 Eylül tarihinde son bulan mali sene adına kalıcı bir bütçe getirip kabul etmediği takdirde geçici bütçeler ile mevcut bulunan farkın kapatılması gerekiyor.