Dünya

Amerika’nın ISM İmalat Dışı Verileri Açıklandı!

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ISM İmalat Dışı Endeksi açıklandı. Açıklanan bu verilere göre ise söz konusu endeks 2018 yılının şubat ayında yüzde 59,5 olarak gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde İmalat Dışı Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan bu verilere göre endeks, 2018 yılının Şubat ayında, 2008 yılından bu yana yaklaşık olarak en üst düzeylerde gerçekleşerek Amerika ekonomisinin 2018’n ilk çeyreğinde güçlü seyrettiğine işaret etti. ISM verilerine göre İmalat Dışı Endeks söz konusu dönemde yüzde 59,9 olarak gerçekleşirken, yüzde 59,5 civarına kadar düşüş gösterdi.

Endeksin Yüzde 50’den Fazla Gerçekleşmesi Sektörün Büyümesine İşaret

ISM İmalat Dışı Endeks hakkında pek çok uzman, analist ve piyasa tarafından gerçekleşmesi beklenen oran ise yüzde 59 idi. Endeksin yüzde 50 oranında gerçekleşmesi ise sektörün ekonomik büyüme kaydettiğine bir işaret olarak gösterildi.

Açıklanan bu veriler arasından yeni siparişler endeksi de 2018 yılının Şubat döneminde yüzde 62,7 civarında iken yüzde 2,1 oranında artış göstererek yüzde 64,8’e ulaştı. Böylelikle son 13 yıl içerisinde en üst seviyeye ulaşmış oldu.

ABD Başkanı Trump’ın Kararı Türbülansa Sebep Oldu

Öte yandan istihdam endeksi ise geçtiğimi yılın Aralık ayında yüzde 61,6 oranında gerçekleşerek 1997 yılında açıklanan verilerden sonra ilk defa en üst düzeyde gerçekleşmesinin akabinde bu yılın Şubat döneminde yüzde 6,6 oranında düşüş göstererek yüzde 55’e kadar indi. Geçen hafta  itibari ile açıklanan ISM İmalat Endeksi verileri söz konusu dönemde son 14 yılın en üst seviyesinde gerçekleşti. Fakat Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın dışarıdan ithal ettiği çelik ve alüminyumlar için gümrük vergisi uygulama kararı, görünümde türbülansa sebep oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri