amsterdam-schiphol-havalimani-ihalesi-turk-firmalarin-oldu
Ekonomi

Amsterdam Schiphol Havalimanı İhalesi Türk Firmaların Oldu!

Amsterdam Schiphol Havalimanı’da yapılacak olan ek terminal binasının ihalesini Türk firmalar kazandı.

Rönesans ve TAV Ortaklığı İhalenin Kazananı Oldu

Rönesans Holding bünyesindeki şirketlerden olan Ballast Nedam ve TAV İnşaat’ın ortaklığı Amsterdam’da bulunan Schiphol Havalimanı ek terminalinin inşa edilmesi konulu ihaleyi kazandı. Türk firmaları tarafından yapılacak olan ek terminal binasının 2019 yılında bitirilerek telsim edilmesi ön görülüyor. Ek terminalin yapılma amacı Schiphol Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması olarak bildirildi. Royal Schiphol Group tarafından açılan Amsterdam Schiphol Havalimanı’na ek terminal binası yapılması ile ilgili ihaleyi Rönesans Holding Grup şirketlerinden biriolan Ballast Nedam ve TAV İnşaat’ın ortak girişimi kazanmayı başardı.

55.000 Metrekare Alanı Kapsıyor

Royal Schiphol tarafından açılan ihale kapsamında Havalimanı’nda hem uçak park yerleri, hem de yeni iskele inşa edilecek. Havalimanı’nı genişletmeye dair çalışmalar dahilinde 55.000 metrekarelik bir alanda düzenleme yapılacak. Yeni iskelenin kuzey bölgesinde gövdesi dar olan uçaklar için beş adet kapı bulunacak. Sonraki dönemlerde güney bölüme iki adet gövdesi geniş kapı daha yapılacak. Ek terminal binasının inşaatında yalıtımlı camlar, biyomateryaller, işlenmemiş mermer ve geri dönüşümlü plastik malzemeler kullanılacak. Bina 5.000 metrekarelik bir güneş paneline de sahip olacak. Schiphol yeni terminal binası sınır kontrolü, güvenlik kontrol birimi, yiyecek içecek alanları ve mağazaları da bünyesinde barındıracak. 3 katlı olarak yapılacak olan terminal binası sınır ve güvenlik anlamında ayrı tutulması gereken yolcular için kullanılacak.

Türkiye’yi Başarılı Bir Şekilde Temsil Edeceğiz

Ballast Nedam Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Düzyol ihale ile ilgili açıklama yaparak Rönesans Holding olarak, Hollanda’nın büyük şirketlerinden Ballast Nedam’ı 2015 yılında bünyelerine aldıklarını, bu satın almanın şirketin Avrupa’daki büyüme ivmesine büyük katkı sağladığını, TAV ile birlikte Amsterdam’daki havalimanı ihalesini de kazanmış olmaktan büyük mutluluk duyduklarını, Türkiye’yi yurtdışında başarılı bir şekilde temsil etmeye devam edeceklerini söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri