Ekonomi

Analistler İşsizlik Oranlarını Değerlendirdi!

Analistler, bugün itibari ile açıklanan işsizlik rakamları hakkında değerlendirmelerde bulundu. İş gücüne katılım rakamlarında yaşanan yükselişten dolayı işsizlik oranlarında yaşanan iyileşmenin sınırlı bir şekilde gerçekleştiğini dile getiren analistler,  söz konusu iyileşmenin güçsüz gerçekleşebileceği konusunda uyardı.

2017 Aralık dönemine ait olan işsizlik rakamları açıklandı. Açıklanan bu rakamlara göre, söz konusu olan dönemde işsizlik oranları, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 2,3 oranında düşüş göstererek yüzde 10,4 oranında gerçekleşti.

İş gücüne katılım oranlarında görülen yükselişin işsizlik oranlarında sağlanan iyileşmeyi negatif yönde etkileyerek sınırlı bir şekilde gerçekleşmesine sebep olduğunu ifade eden analistler, inşaat ve hizmet sektörlerinin ülke genelindeki istihdam içerisindeki payının büyüdüğünü, buna karşın tarım ve sanayi sektörünün ise payının küçüldüğünü dile getirdi.

GCM Forex’ten Erkan Enver konu ile alakalı açıklamalarında, 2016 Aralık ile 2017 Aralık dönemleri arasındaki iş gücüne katılım payında arındırılmış olan veriler ile beraber yüzde 0,8 oranında yükseliş gözlemlendiğine dikkat çekti. Üstelik 2016 yılının yine bu gibi bir döneminde 31 milyon 3 bin kişi civarında gerçekleşen iş gücünün geçtiğimiz yılın söz konusu döneminde 32 milyon 88 bin kişiye ulaştığını da ifade etti.

Ayrıca değerlendirmelerinde Enver, bu yılın ilk aylarındaki rakamlarda mevcut seviyelerden, daha önceki rakamlarda olduğu üzere sezon etkisi ile yaşanabilecek yükselişin akabinde, yakın zamanda mevcut seviyelerde gerçekleşebilecek bir işsizlik rakamını öngörebileceklerini de aktardı.

Odeabank tarafından hazırlanan bültende ise, bahsi geçen dönemde istihdamda genele yayılan fakat ılımlı yükselişler görülürken, totaldeki istihdam rakamlarının daha önceki döneme kıyasla 137 bin kişi arttığı ifade edildi. Böylelikle geçtiğimiz yılın genelinde istihdam 1,6 milyon kişi yükseliş kaydederken, iş gücüne katılım oranındaki yükselişten dolayı, işsizlik rakamlarındaki iyileşmenin sınırlı bir şekilde gerçekleştiği de belirtildi.