Gündem

Analog Fotoğraf Çekim Heyecanı

Analog Fotoğraf Çekim Heyecanı

Henüz dijital kameralar çıkmadan önce analog fotoğraf çekimleri yapılırdı. Pozlu olarak yapılan bu çekimler bugün kullanılanlardan oldukça farklı makinelerle çekilirdi.

Fotoğraf çeken kişinin kendinden bir şeyler katabildiği çekimlerin sonuçları hemen görülemediği için heyecanlı bir bekleyiş yaşanırdı. Ayrıca bu tip çekimlerde fotoğraf sanatçısının yaratıcılığına bağlı olarak farklı sonuçlar çıkabilirdi.

1990’lı yıllarda dijital fotoğraflar çıktığında bu alanda köklü bir değişim yaşanmaya başlandı. Yavaş yavaş analog fotoğraf makineleri piyasadan kalktı.

Anıl Uzun ve Analog Fotoğrafçılık

Anıl Uzun, dijital fotoğrafçılıktan daha eski zamanlardan beri fotoğrafçılıkla uğraşır. Hem sanat fotoğrafları çeker hem de iş olarak fotoğraf çekimleri yapar. İşinin gereği olarak dijital fotoğraf çekimleri yapsa da asıl tutkunu olduğu alan analog fotoğrafçılıktır. Anıl Uzun, analog çekimlerin gerçek fotoğraf sanatı olduğuna inananlardandır.

Analog fotoğraf makinelerinin antika dükkanlarına düştüğü günümüzde bu makineler ve çekimleri ile ilgilenmeye devam eden Anıl Uzun, genç fotoğrafçılar için bu alanda iyi bir başvuru kaynağı oluşturmaktadır. Kendi adını verdiği blog web sitesinde kıymeti bilgilere ulaşılabilir.