Ankara Antlaşması 1963 yılında imzalanmış ve ekonominin en önemli pazarlarından birisi olarak kabul edilen İngiltere’de iş kurma imkanı tanıyan, Türkiye vatandaşlarının lehine bir antlaşmadır.

Ankara Antlaşması Özellikleri Nelerdir?

Ankara Antlaşması kapsamında, 18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Birleşik Krallık’ta iş kurabilme şansını elde edebilir. Ankara Antlaşmasının özelliklerinden söz etmek gerekirse;

  • Bu antlaşma sadece İngiltere için geçerli bir antlaşmadır.
  • Antlaşma kapsamında İngiltere’de iş kurabilir ya da bir işte çalışılabilir
  • 5 yıl çalıştıktan sonra ülkede süresiz oturma izni alınabilir

Ankara Antlaşması özellikleri genel itibariyle bu şekildedir.

ECAA Vizesi Nedir ve Kimler Başvurabilir?

ECAA bir diğer adıyla Ankara Antlaşması İngiltere vizesidir. Bu vizeye başvurmak için, 18 yaşından büyük olmanız ve İngiltere’de çalışmak istiyor olmanız yeterlidir. Ankara Antlaşması İngiltere vizesi sayesinde isterseniz işinizi kurabilir isterseniz başka birisinin yanında çalışabilirsiniz. İş yeri açma ve işçi çalıştırma gibi bir şart koşulmaz. Seçtiğiniz mesleğin eğitimini almış olmanız ve bu eğitimi belgelerle kanıtlayabiliyor olmanız yeterli olur.

Ankara Antlaşması ile İngiltere Vatandaşlığı Alınır mı?

Ankara Antlaşması kapsamında oturma izni alabileceğiniz gibi, gerekli şartları sağladığını zaman oturma izni almanız da mümkün. Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye gittikten sonra, oturma izni ve vatandaşlık alma başvurularını hemen yapamazsınız. Bunun için en az 5 yıl ülke sınırlarında çalışmanız gerekir. Bu şartı sağladıktan sonra evraklarınızla birlikte hem oturma izni hem de vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.