Ekonomi

Apartman Ortak Kullanım Alanları Nedir? Kiraya Verilir Mi?

Apartman yöneticiliği yapanların mutlaka bilmesi geren bir konu olan ortak kullanım alanları yasalar kapsamında tanımlanmıştır. Ana gayrimenkulün bağımsız bölümleri dışında kalan, korunma ve ortak kullanım veya faydalanmaya yarayan bölümleri ortak kullanım alanı olarak tanımlayan Kat Mülkiyeti Kanunu’dur.

Site yöneticiliği yapanların sıklıkla karşılaştığı sorunlarda gerekli olan ortak kullanım alanı sınırları esasen yapı üzerindeki ortak alanlar ile ilgili tasarruf işlemlerinin tüm malikleri ilgilendirdiği unutulmamalıdır.

Ortak Kullanım Alanları Nelerdir?

Temeller ve ana duvarlar başta olmak üzere kiriş, kolon ve bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, asansörler, koridorlar ve buralardaki genele açık tuvalet ve lavabolar, kapıcı daireleri, çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve doğal gaz saatlerinin yeri, kalorifer daireleri, kuyular, yapının genel su depoları ve sığınaklar ortak kullanıma tabidir.

Ayrıca çatılar, bacalar, genel teraslar, yağmur olukları, yangın merdivenleri de her kat malikinin ortak hakkıyla tanımlanır. Kanun kapsamında tanımlanan bu alanların dışında olan ve yine ortaklaşa kullanma, korunma ya da faydalanma için gerekli olan diğer yerler ve alanlar da ortak kullanım alanlarına giriyor.

Apartman Ortak Alanları Kiraya Verilir mi?

Bir apartmanın ortak bir kullanım var ise, mesela apartmana ait büyük bir bahçe olabilir. Apartmanın duvarına reklam panosu olarak kullanmak amaçlı olarak da kiraya verilebilir. Bu alan kiraya verilebilir. Fakat bir apartmana ait ortak alanı kirayı vermek için belli şartları yerine getirmek gerekir.

Apartmana Ait Olan Ortak Alanı Kiraya Vermek İçin Gerekli Olan Şartlar

Bir apartmanın ortak alanını kiraya vermek için öncelik ile apartmanda bulunan daire sahiplerinin hepsinin izin vermesi gerekir. Tüm hak sahiplerinin izin vermesi durumunda apartmana ait ortak alanlar kiraya verilebilir. Son yıllarda da apartmanlarda ortak alanların kiraya verilmesi oldukça yaygınlaşmıştır.

Apartmana ait ortak alanları kiraya verilerek gelir elde etmek amaçlı olarak oylama sonucu apartmana bir yönetici belirlenir, bu yöneticinin başkanlığında oylama yapılır, hak sahiplerinden gerekli izinler alınarak kiraya verme işlemi yapılır. Apartman yöneticiliği tarafından gerekli takip yapılır. Buradan elde edilen gelir maliyeye gösterilerek gereken verdi ödenir ve kalan para apartman giderlerine harcanabilir. Yüksek meblağlar ise de hak sahipleri arasında paylaşılır. Bu şekilde gelir elde edilir.

Apartman değil bir sitede ise ortak kiraya verilecek alan işlemler site yöneticiliği tarafından takip edilir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri