Gündem

Apartman Yöneticisi Nasıl Olunur?

Günümüzde çok büyük bir kitle halen apartmanda yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Apartmanlarda yaşam ise, diğerlerine nazaran biraz daha zor ve disiplin gerektiren bir süreçtir. Zira apartmanla ilgili her konu, yine apartmandaki bazı kişilerin sürekli olarak ilgilenmesi gereken konular arasında bulunuyor. Bu durum bir süre sonra ister istemez, yoruculuk ve bazı anlaşmazlıkları bünyesinde bulundurabiliyor. Peki Apartman Yöneticisi Nasıl Olunur?

Apartman Yöneticisi Nasıl Olunur ?

İşte bu tarz zorlu zamanlarda apartman yöneticisi kavramının önemi bir kez daha ortaya çıkmış oluyor. Apartmanın yönetimini elinde tutan bu kişi, apartmanda oturan kişilerin seçimiyle birlikte bu göreve başlamış olur.

Apartman Yöneticisinin Seçimi Nasıl Yapılır?

Apartman Yöneticisi Nasıl Olunur? Seçimler Nasıl Gerçekleşir? Çok sayıda daire bulunan apartmanlar, bir apartman yöneticisinin olması zorunlu bir hale geliyor. Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince 8’e kadar bölümlü yerlerde, herhangi bir yönetici zorunluluğu yokken, 8 ve daha üzerinde bölüme sahip olan apartmanlar için bu durum zorunlu bir hale getiriyor. Yöneticinin seçimi kat malikleri genel kurul toplantısı içinde yapılır. Kat maliklerinin, sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu yöneticiyi seçiyor. Yönetici olan kişi, her yıl boyunca kat malikleri toplantısında yeniden atabilir ve bu şekilde yeniden apartman yöneticisi görevine gelebilir.

Kat malikleri eğer bu konu hakkında herhangi bir anlaşmazlığa düşmüş olursa, o gayrimenkulün yerinin sulh mahkemesi tarafından, bu apartmana bir yönetici atanmış oluyor. Bu yöneticide tıpkı kat malikleri tarafından belirlenmiş olan yetkiye sahip olarak ön plana çıkıyor. Daha sonraki süreçlerde atanmış olan bu yöneticinin değiştirilebilmesi için, bir süre boyunca beklenmesi gerekiyor. Kanunca belirlenmiş olan bu yönetici değiştirme süresi ise 6 ay olarak kabul edilmiştir.

Yönetici seçildikten sonra ise, ana gayrimenkul kapısına yönetici ile ilgili bilgilerin asılması gerekiyor. Bu bilgiler ise yöneticinin adı, soyadı, adresi, iş adresi gibi pek çok konu oluyor. Bu bilgilerin asılmaması halinde ise, cezai yaptırımlar söz konusudur. Bu durum açık bir şekilde Kat Mülkiyet Kanununda da yer almıştır.

Apartman Yöneticileri Nelere Dikkat Etmeli?

Apartman yöneticisi, genel olarak insanların sandığı kadar zor bir görev değildir. Sadece bazı adımlara dikkat edilmesi ve bunun düzenli bir şekilde sürdürülmesi gerekir. Bunların ilki ise, apartmana dair olan tüm finansman kayıtların özenli bir şekilde tutulmasıdır. Ödemeler ve ilgili tahsilatları takip etmek, öncelikle apartman yöneticisinin görevleri arasında bulunuyor. Aynı zamanda apartman sakinleri ile var olan borçlara dair görüşmelerin sürekli olarak yapılması şarttır. Bunlara dikkat edildiği takdirde, herhangi bir sorun yaşanmadan görevin başlangıç tarihinden itibaren sorunsuzca sürdürülmesi mümkün olur.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri