,
Gündem

Arap Dünyası Yatırım İçin Türkiye’ye Yoğun İlgi Gösteriyor!

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, Arap milletinin Türkiye ile ticaret ve yatırım adına iş ortaklığı için oldukça istekli olduğunu ifade etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, Arap dünyasının Türkiye ile iş ortaklığı ve yatırım yapmak üzere oldukça istekli olduğunu ifade etti.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’a giden ve Türk – Arap Ticaret ve Sanayi Odaları Yönetim Kurulu Ortak Toplantısı’na iştirak eden Türkiye Odalar ve Borsalar birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, gerçekleştirmiş olduğu bir takım temasların ardından basın mensuplarına karşı açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Arap dünyası arasındaki ve Lübnan ile olan ticari ilişkilerden bahsetti.

Arap Dünyası Türkiye İçin Bir Hayli İstekli

Arap ülkeleri ile Türkiye arasında ticaret potansiyelinin bir hayli fazla olduğunu ve bu durumun yeterli ölçüde değerlendirilmediğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, gelecek yıllarda Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ekonomik açıdan ilişkilerin daha çabuk bir hale gelen dönemleri de göreceklerine inandığını, bunun nedenin ise Arap ülkelerinin Türkiye gerek ticari iş ortaklıkları gerekse yatırım yapmak adına büyük isteğe sahip olmaları olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Arap Ülkeleriyle Yakın İlişkisi Yararına Olur

Arap ülkelerinin sayısının 27 civarında olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, totaldeki nüfusun 400 milyon düzeyinde olduğunu, bir tarafta Afrika yer alırken, diğer tarafta Ortadoğu olduğunu ve özellikle de bahsi geçen 27 Arap ülkesi ile ticari ilişkilerin üst düzeyde olmasının Türkiye ekonomisi açısından oldukça iyi bir gelişme olacağını dile getirdi. Bu durumun Türkiye olarak hem Afrika’ya girişi kolaylaştırırken, aynı zamanda ülkedeki doğal zenginliklerden oluşan kaynakların Türkiye’ye yönlendirilmesi için bir zemin oluşturacağını ekledi.