arastirma-sonuclari-aciklandi-turkiye-dunya-5-si-oldu
Ekonomi

Araştırma Sonuçları Açıklandı! Türkiye Dünya 5.’si Oldu!

2017 yılına ait küresel konut fiyatları endeksine göre Türkiye konutlardaki fiyat artışı ile dünyada 5. oldu.

Dünya Genelinde Ortalama Artış Yüzde 4.6

Küresel konut fiyat endeksinden elde edilen bilgilere göre 2017 yılında konutlardaki fiyat artışı sıralamasında Türkiye dünyanın fiyatların en çok arttığı beşinci ülkesi oldu. Endekste dünyadaki konut fiyatlarının ortalama artışı yüzde 4.6 oranında hesaplandı. Türkiye’de konut fiyatlarının geride kalan bir yılda yüzde 11.2 oranında arttığı görüldü. Türk gayrimenkul sektörü dünya sıralamasında konut fiyatları en çok artış gösteren beşinci ülke olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’deki Konut Fiyat Artışı Yüzde 11.2

Emlak pazarında görülen durgunluğa karşın Türkiye’nin konut fiyatlarındaki artışta dünya sıralamasına girerek beşinci olması dikkat çekti. Knight Frank adlı küresel araştırma şirketinin yaptığı dünya genelinde konut fiyat artışı konulu araştırmanın sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre Türkiye’de konut fiyatları 2017 yılında; 2016 yılı ile kıyaslandığında yüzde 11.2 oranında arttı. Knight Frank araştırma şirketi bu verileri dünyanın 59 ülkesindeki resmi kaynaklardan alarak derledi.

Dünyada Geriledi Türkiye’de Arttı

Türkiye’deki konut pazarının yüzde 5’lik kısmını markalı konut projeleri oluşturuyor. Bu tür konutlarda görülen fiyat artışı da dikkat çekiyor. Ancak gayrimenkul piyasasında markalı konutların haricindeki konutlarda çok fazla fiyat artışı olmadığı gözlemleniyor. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin konut fiyatları artışında dünya ortalamasının üzerine çıktığı görülüyor. 2016 yılında dünya genelinde konut fiyatları yüzde 5.3 oranında artış gösterirken bu rakam 2017 yılında ortalama yüzde 4.6 olarak hesaplandı. Türkiye’de konut fiyatları 2017 yılında yüzde 11.2 oranında arttı. Bu verilere göre dünyada konut fiyatlarında ortalama 1 puanlık düşüş gözlemlenirken Türkiye’de oldukça artmış olması dikkatlerden kaçmadı.

Dünyada Konut Fiyat Artışları

Konut fiyatları endeksinin ilk 10 sırasını 7 Avrupa ülkesi aldı. Dünyadaki konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke İzlanda oldu. İzlanda’da konut fiyatları 2017 yılında yüzde 15 oranında arttı. Bu ülkeyi yüzde 13.7 artış oranı ile Hong Kong izledi. Araştırma sonuçlarına göre açıklanan raporda İzlanda’da 2016 yılında konut fiyat artışının yüzde 20 olduğu, artış hızının geçen yıl gerilediği bilgisine de yer verildi. Kuzey Amerika konut fiyatlarının en fazla artış gösterdiği kıta oldu. Bu kıtada konut fiyatları 2017 yılında yüzde 7.5 oranında arttı. Sıralamayı yüzde 6.1 artış oranı ile Afrika, yüzde 5.3 artış oranı ile Avrupa takip etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri