Ekonomi

Arsa Ekspertizi Nedir, Nasıl Yaptırılır?

Ekspertiz, bir gayrimenkulün bir uzman tarafından değerinin belirlenmesidir. Yani temel olan bir gayrimenkulün gerçek değeri ile uzmanlar tarafından bulunur. Ekspertiz, gayrimenkul değerlemedir. Gayrimenkul değerlemesi hukuki ve ekonomik yönden oldukça önemlidir.

Ekspertiz ayrıca gayrimenkul projelerinin de değerlemesini yapmaktadır. Arsa ekspertiz ise arsanın gerçek bedelini bulmakta, ticari ve ekonomik açıdan güven sağlamaktadır. Arsa ekspertizi ayrıca bir arsaya bağlı hak ve değerlerin belirli bir tarih aralığında tarafsız olarak değerlemesini yapar. Yani arsa sahibi kişiler ekspertiz yaptırarak tam anlamıyla arsalarının kamusal ve özel kesimde ticari değerlerine ulaşmaktadır.

Arsa Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Arsa ekspertizi kolay yapılıp bir arsanın değerinin tam ve tarafsız belirlenmesi kolay bir işlem değildir. Burada uzmanlar devreye girmektedir. Bir bankadan alınacak kredi için banka ekspertiz uzmanları bu değerlemeyi yapmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin ve firmaların yapmak istediği ekspertiz için ekspertiz firmaları mevcuttur. Ekspertiz firmaları değerleme yöntemlerini kullanarak arsanın değerini belirlemektedir ve buna ilişkin bir rapor hazırlamaktadır.

Gayrimenkulün değerlemesinde oldukça fazla ekspertiz yöntemi kullanılmakla beraber Ekspertiz firmaları genel kabul görmüş üç yöntem mevcuttur. Bunlar, maliyet yöntemi, gelir yöntemi ve karşılaştırma yöntemidir. Gayrimenkul uzmanı ayrıca bir değerleme işleminde şu kriterlere dikkat etmektedir:

  • inşaat kalitesi
  • arsa zemini
  • net alan
  • sosyal tesisler
  • yol
  • elektrik
  • yeşil alan
  • kamuya kalması halinde oluşabilecek riskler

Bu kriterlerin hemen hemen hepsi arsa ekspertiz raporunda da yer almaktadır.

Ekspertiz Nasıl yaptırılır?

Arsa ekspertizi kolay bir olay olmadığından bu işlem uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Bu uzmanlar firmalar aracılığıyla eğitimler almakta ve değerlemede tarafsız ve güvenilir sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Sende arsanın gerçek değerini bulmak veya ticari açıdan arsanın tam anlamıyla değerinin belirlenmesini istersen ekspertiz bul ve arsanın ticari değerine sahip olmasını sağla.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri