Ekonomi

Artık İsrail’e Uçmayacak

Dünyayı adeta felaketin eşiğine getirmiş olan Suriye geriliminde tansiyon hiç bir şekilde düşmezken, Ortadoğu’daki hava trafiği de yavaş yavaş aksamaya başladı.

Çinli hava yolu şirketlerinden Hainan Airlines, Pekin ve Şangay’dan yapılan Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’na yapılan uçuşlarını askıya alma kararı aldı.

Güvenlik Uyarısında Bulunmuştu

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol) önceki gün Suriye’ye olası bir saldırı nedeniyle Doğu Akdeniz’de uçuş yapacak hava yolu şirketlerine güvenlik uyarısında bulundu.

Kuveyt, Lübnan Uçuşlarını Durdurdu

Havayolu taşımacılığını etkileyen bu açıklamanın ardından ilk adım Kuveyt Hava Yolları’ndan gelmiş, rota üzerindeki Lübnan’ın başkenti Beyrut’a yapılan tüm uçuşları durdurmuştu. Bu açıklamanın hemen ardından bu kez bölgede tansiyonun yüksek olduğu İsrail’e yönelik de bir uçuş iptali geldi.

Askıya Aldı

Çin’in en önemli hava yolu şirketlerinden Hainan Airlines, Pekin ve Şangay’dan yapılan Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’na yapılan uçuşlarını askıya alma kararı aldı. İlk iptal dün yapıldı ve Türkiye dahil bir çok farklı rotadan farklı firmalarla yolcu taşıması yapılması hedefleniyor. Çinli dev, Air Changan, Beijing Capital Airlines, Fuzhou Airlines, Lucky Airlines ve Urumqi Airlines’ın da sahibi.

Air France Rota Değiştirdi

Suriye gerilimi Avrupalı havayolu taşımacılığını da etkilemeye başladı. Fransız devi Air France, Beyrut ve Tel Aviv uçuşlarında rota değişikliğine giderken, EasyJet, Tel Aviv seferlerini yeniden yönlendireceğini açıkladı