Ekonomi

Asansörde Kalınca Ne Yapmak Gerekir? Bakım Kimin Görevidir?

Asansörler katlı binalarda ve iş merkezlerinde oldukça büyük konfor yaratan uygulamalardan birisidir. Bir binanın en üst katına merdivenlerden çıkarak kan ter içinde kalmak yerine asansör kullanılarak çok kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde istenilen kata çıkılabiliyor.

Asansörler apartman yöneticiliği içerisinde bakım ve onarımları yapılan ve sağlıklı çalışmasını sağlayan uygulamalar ile çalışıyor. Ancak bazı durumlarda asansörlerde belirli nedenlerden dolayı kalma durumları söz konusu olabiliyor.

Asansörde Neden Kalınır? Kalındığında Ne Yapılmalıdır?

Asansörler elektrik kesilmesi, bakım ve onarım işlemleri yapılmaması ve bozuk olması nedeni ile bazı durumlarda asansörde kalma sorunlarını beraberinde getiriyor. Asansörde kalındığında her şeyden önce sakin olunmalıdır.

Asansör içerisinde alarm tuşu varsa o tuşa basılarak çevredeki kişilerin durumun farkına varması sağlanır. Eğer ki ikaz butonu yoksa asansör kapısına vurmak ve bağırmak suretiyle çevredeki kişilerin durumdan haberdar edilmesi sağlanıyor.

Birçok apartman ve sitelerde asansör ile ilgili talimatlar apartman ve site yöneticiliği tarafından yapılıyor. Çevredeki kişiler tarafından fark edilince asansörün açılması için teknik personel gerekli işlemleri yapacaktır.

Asansör Bakımı Kimin Görevidir?

Asansör bir apartman ve site için oldukça büyük bir öneme sahip araçlardır. Sadece apartman ve siteler için değil oteller, iş merkezleri gibi yüksek katlı binalarda kullanılan en faydalı araçlar olarak dikkat çekiyor. Birçok apartman ve sitelerde asansör uygulaması söz konusudur.

Bir apartmanda en üst kata çıkmak için onca basamağı kan ter içinde basıp çıkmaktansa asansör yardımı ile istenilen kata çıkmak daha avantajlı ve mantıklı bir iştir. Asansörün hayatımızda önemli bir yeri vardır ancak asansörlerin bakımları da oldukça önemlidir. Asansörlerin bakımı apartman yöneticiliği mevzuatında apartman yöneticisinin görev ve sorumlulukları arasındadır.

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır?

Apartman ve site yöneticiliği mevzuatına göre belirli aralıklar ile asansörlerin bakımları yapılmalıdır. Asansörlerin bakımları iç bakım ve dış bakım olmak üzere ikiye ayrılı. İç bakım, asansörlerin asansör kabinleri içerisindeki tuşların çalışıp çalışmadığı, ikaz tuşunun faaliyette olup olmadığı, asansör içi aydınlatmanın çalışıp çalışmadığı ve asansör kapısının kolay açılıp açılmadığına bakılır. Asansör dış bakım ise asansör kabinini taşıyan çelik halatın sağlamlığı kontrol edilir.