Gündem

Astsubay Nasıl Olunur?

Ülkemizdeki çok sayıda kişi, meslek olarak tercihini astsubaylıktan yana kullanmayı istemektedir. Özellikle liseden sonra erkek çocukları arasında oldukça revaçta olan meslekler arasında bulunur. Her daim yükselişine devam etmesi de, onun bu kadar ilgi görmesine neden olan ayrıntılardan biri haline gelmiştir. Peki Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay Nasıl Olunur ?

Astsubay olmak için öncelikle liseyi bitirmeli, üniversite sınavına girmeli ve bu bölüm için istenilen puanı almalısınız. Eğer astsubaylık baraj puanlarını geçerseniz, iki senelik sürenin sonunda astsubaylık görevine başlamanız mümkün olacaktır. Bunun yanında açık öğretim programları üzerinden de bu amacınızı yerine getirebilme ihtimaliniz vardır. Bunun için yapmanız gereken şey ise, bu programı bitirdikten hemen sonra astsubaylık için müracaatta bulunmaktır.

Astsubay Olmak İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

Astsubaylık için bazı şartların vatandaşlar Çorlu escort tarafından karşılanması bekleniyor. Bunların en az birinin eksikliği durumunda ise, astsubaylık başvuruda bulunmayı düşünen kişi için uygun olmayacaktır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Herhangi bir sağlık sorununun olmaması.
  • Boy ve kilonun orantılı ve belirli ölçülerde olması.
  • Sicilin temiz olması.
  • Askeri okullardan atılmama yaşanmaması.

Astsubay Nasıl Olunur? sorusunu merak edenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de aranan ek şartlardır. Astsubaylara özel olarak bu şartlar aranırken, bazı kurumlar tarafından da ek şartlar öne sürülebilir. Özellikle Kamu Personeline Giriş Sınavı bazı kurumlar tarafından istenen şeyler arasındadır. Bu sınav türünden belirtilen puanın alınması, önemli bir durum olarak ön plana çıkmıştır. KPSS’ye önem veren kurumlar arasında ise günümüz şartlarına göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri komutanlığı gelmektedir. Yeterli puana ulaştığınız takdirde, bu kurumların bünyesine bağlı olarak istihdam edilme şansı yakalarsınız.

Astsubaylık Aşamaları

Her yıl boyunca ÖSYM internet sayfası üzerinden Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokuluna bağlı olarak ön lisans eğitimleri açılmaktadır. Bu eğitime girerek buradan başarılı bir şekilde ayrılan öğrenciler, daha sonradan ilgili ön lisans diploması ile birlikte astsubay çavuş olarak mezun olmuş olur.

Aynı zamanda Genel Kurmay Başkanlığı tarafından yüksek okul, fakülte, meslek yüksek okulu üzerinden mezun olan kişilere, daha sonra girecekleri sınavdan başarılı olmaları halinde astsubaylık görevinin verilmesi mümkün olur. Kazanan adaylar daha sonra kendileri için belirlenmiş olan, zor ve yorucu bir eğitime katılmaya hak kazanırlar. 5 aylık bir eğitimi tamamladıktan sonra, bir yıl sonra bu alandaki amaçlarını yerine getirme şansı yakalarlar. Astsubay olma şartları ve yolları bu şekilde olup, her yıl boyunca ilgili kurumlardan yapılacak alımlara karşı duyurular yapılmaktadır. Bu duyurular takip edilerek, bu alanlara başvuru sağlanabilir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri