Gündem

At ile Eşek için Kimlik Zorunluluğu!

Bakanlıktan açıklama yapıldı. Eşek ile atın da içinde bulunduğu tek tırnaklı hayvanlar için artık kimliklendirilmesi zorunlu oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesine ilişkin açıklama yapıldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, aralarında at ile eşeklerin yer aldığı tek tırnaklı hayvanlara kimlik zorunluluğu geldi. Söz konusu yönetmelik, 31 Aralık 2019 tarihinde yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik kapsamında, tek tırnaklı hayvanların kayıtlarının alınması, tüm hareketlerinin takip edilmesi, hastalıklarının olması halinde anında müdahale edilmesi, ilgili birimler tarafından sağlık, istatistik ve ıslak kayıtlarının çok daha düzenli bir şekilde tutulması hedefleniyor.

Bakanlık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ya da ilçe müdürlerine ya da Yüksek Komiserler Kurulu gibi düzenleme kuruluşlarına, hayvan sahipleri tarafından bir kimlik belgesi edinme ya da mevcut kimlik belgesindeki kimliklendirme ayrıntılarının değiştirilmesi kapsamında düzenleme kuruluşuna başvuru yapılmasını isteyecek. Satış yerlerine de kimliksiz girilmesi mümkün olmayacak.

Hatalı Kimliği Olan Hayvanlar Satış Yerlerine Giremeyecek

Kimlikte, hayvanın eşkali, işaret ve nişaneleri yer alacak. Söz konusu belgede, nişane ile işaretlerin çizildiği bir taslak oluşturulacak ve şema ile kimliklendirme ayrıntıları kapsamındaki onaylı değişiklikler ise boş alanda yer alacak. Kimliği olmayan ya da kimlik belgesi ile veteriner sağlık raporu bulunmayan, belgelerin herhangi bir hata olan tek tırnaklı hayvanın satış yerlerine girişlerine izin verilmeyecek.

Akıllı Kart

Damızlık ve üretim amaçlı tek tırnaklı hayvanların nakil edilme sırasında kullanılması için akıllık kartlar yapılacak. Kimlik kartı yanlarında bulunmayan hayvanlar için akıllık kartlar kullanılabilinecek.

Yönetmeliğin amaçlarına uygun bir şekilde Bakanlık tarafından merkezi veri tabanı oluşturulacak.  Veri tabanında hayvana ilişkin bilgiler yer alacak. Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına ilişkin kurumlara ait olan tek tırnaklı hayvanlar için Bakanlık tarafından kimliklendirme şartı da olmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri