Gündem

Atama Müjdesi Cumhurbaşkanı’ndan Geldi

Atama bekleyen milyonlarca genç işsiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına dikkat kesildi. Cumhurbaşkanı atamaların ardı ardına yapılacağını ifade ederek devlet memuru olmayı hayal eden adayların yeni umudu oldu.

Cumhurbaşkanı Atama Bekleyenlerin Umudu Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında atama konusuna değindi. 2018 yılında binlerce kişinin kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edileceğini belirterek, “Atamalara ara verilmeyecek. Kamunun istihdamı bu yılda artarak devam edecek” dedi.

Atamalar Öğretmenlerde Mi Yoğunlaşacak?

Yeni atamaların başlayacağını müjdeleyen Erdoğan, geçmişten örnekler vererek 2018’de öğretmen atamalarının yoğunluk kazanacağına işaret etti. Bundan 15 sene önce sınıflardaki öğrenci sayısının 75 olduğunu dile getirdi. Bugün ise sınıflardaki öğrenci sayısının 30’a kadar gerilediğine dikkat çekti. Bu kapsamda öğrenci sayısının daha da aşağıya çekileceğini söyleyerek, “Çalışmalarımız devam ediyor. Yeni atamalar hedeflerimizi hayata geçirmemizi sağlayacak” ifadelerini kullandı. Bu ifadeler öğretmen atamalarının artacağı şeklinde yorumlandı. Bilindiği üzere öğretmenlerin Şubat ayında beklediği 20 bin kişilik atamada herhangi bir gelişme kaydedilmedi. Durum karşısında birçok öğretmen adayı umutsuzluğa kapılmış, farklı sektörlerde iş aramaya dahi başlamıştı. Cumhurbaşkanının ifadeleri ise öğretmen adaylarının umudunu yeniden artırdı.

İlk Açıklama Şubat Ayında 20 Bin Öğretmenin Alınacağı Yönünde Olmuştu

Bakanlıktan yapılan bir önceki açıklamaya göre Şubat atamasında 20 bin kadar alım olacağı ifade edilmiş, bunun yanında en az 5 bin ücretli öğretmen de alınacağı duyurulmuştu. Eğitim öğretim döneminin başında ataması çıkmayanlar umutlarını Şubata bırakmıştı. Şubat ayının son haftalarına girdiğimiz şu günlere kadar atama ile ilgili ikinci bir açıklama ise söz konusu olmamıştı.