Ekonomi

Audi 1 Milyon 160 Bin Aracını Geri Çağırdı

Otomobilin dev markalarından olan Audi, toplamı 1 milyon 160 bin adeti bulacak bir geri çağırmaya hazırlanıyor.

Audi Araçların Tam Listesini Yayımladı

Audi bazı modellerini geri çağıracağını, geri dön çağrısının elektrikli soğutma pompasındaki kısa devre nedeniyle yapılacağını duyurdu. Buna göre bazı araçların söz konusu aksamlarında aşırı ısınma belirlendi. Nemin ise kısa devre riski oluşturduğu ifade edildi.

Otomobilin lider isimlerinden olan şirket geri çağırmanın küresel pazara yönelik olacağının altını çizdi. Geri çağrılacak araç adetininse 1,16 milyon olduğu ifade edildi. Bu sayının 342 bin tanesininse Amerika’da olduğu belirtildi. Geri çağırmaya konu olan modellerin tam listesi ise yayımlandı.

Geri Çağırma Listesinde Yer Alan Modeller…

Şirketin dev geri çağırma kararına göre, 2013 ile 2017 seneleri aralığında üretim bantlarından çıkan Audi A5 Sedan modellerine geri dön denildi. Aynı yıllarda üretilen A5 Cabriolet ile Q5 modelleri de açıklanan listede yer aldı. Geri dön çağrısının yapıldığı diğer bir model ise Audi A6 serisi oldu. Buna göre söz konusu modelin 2012 ile 2015 yıllarında üretilen araçları geri dönecek. Geri dönme çağrısında dikkat çeken diğer modellerse Audi A4 Sedan ile A4 Allroad olarak kayda geçti. Söz konusu modellerin 2013 ile 2016 yıllarında üretilen modelleri geri dönme kervanına katılacak.

Yayımlanan liste sonrasında şirketin basın sözcüsü kamera karşısına geçti. Belirlenen sorunlardan dolayı bugüne kadar herhangi bir kaza veya yaralanma vakası yaşanmadığını dile getirerek, geri çağırmanın güvenlik gerekçesiyle yapıldığının altını çizdi. Güvenlik sorununun başında ise yangın riski olduğunu kaydetti.

Geri çağırmaya konu olan araçların ilgili bakım ve onarımı markanın servisleri bünyesinde yapılacak. Araç sahipleri değişen parçaya ekstra bir ödeme de yapmayacak.