,
avrupa-asya-piyasalarinda-son-durum-nedir
Dünya

Avrupa ve Asya Piyasalarında Son Durum Nedir?

Küresel piyasalar yarın açıklanması beklenen FED toplantısının tutanaklarından önce negatif bir seyrin hakim olduğu gözlemleniyor. Avrupa ve Asya piyasaları bugün ne durumda?

Yarın ABD tarafından son FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası toplantısı verilerinin açıklanacak olmasından önce küresel piyasalarda negatif bir görünüm sergileniyor. ABD borsaları dün resmi tatil sebebiyle kapalıydı, ancak bugün itibariyle işleme açılacak.

Avrupa Ülkelerinde Borsalarda Durum Ne?

ABD borsaları, Çin ve Hong Kong borsalarının dün resmi tatil itibariyle kapalı olduğu yeni haftanın ilk iş gününde Avrupa borsaları düne yükselişle başlamış olmasına rağmen, düşüşle sonlandırdı. Euro Bölgesi cari işlemler fazlasının düzeltilmiş olan verileri dün açıklanmıştı. Açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde cari işlemler fazlasının 45.8 milyar euroya yükseldiği görüldü. Buna karşılık olarak Almanya DAX Endesi’nde yüzde 0.53 oranında, Fransa CAC 40 Endeksi’nde yüzde 0.48 oranında, İngiltere FTSE 100 Endeksi’nde yüzde 0.64 oranında değer kaybı görüldü. Euro – dolar paritesi de 1.2369 seviyesine geriledikten sonra 1.24 seviyesinde denge buldu.

Brüksel’de Bugün de Toplantı Yapılacak

Avrupa Birliği üyesi olan 19 ülke maliye bakanları toplanarak Brüksel’de Euro Grubu toplantısını gerçekleştirdi. Dünkü toplantıdan sonra bugün de Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İşler Konseyi yeniden Brüksel’de toplanacak. Dün yapılan toplantının ardından Euro Gurubu Başkanı Mario Centeno bir açıklama yapmış ve Avrupa Merkez Bankası olan ECB’nin yeni başkan yardımcısı adayı olarak İspanya Maliye Bakanı Luis de Guindos’u aday olarak destekleyeceklerini açıklamıştı.

Japonya Borsası Değer Kaybetti

Ayrıca dün kısa adı ECB olan Avrupa Merkez Bankası’nın Letonya’da bulunan en büyük üçüncü banka olan ABLV Bank’a yapılacak olan ödemeleri durdurduğunu açıklamasından sonra Avrupa piyasalarının gözü bu yöne çevrilmişti.

Asya piyasalarında ise dün Çin’de resmi tatil olmasından dolayı Çin ve Hong Kong borsaları kapalıydı. Bugün de resmi tatil devam ediyor. Japonya Nikkei 225 Endeksi ise dün günü yüzde 1 oranındaki değer kaybı ile kapattı.